Peking/Praha - Jako blesk z čistého nebe přišla lidskoprávním aktivistům zpráva o propuštění hongkongského novináře Čch´Čchea.
Původně ho Peking za údajný prodej informací Tchaj-wanu odsoudil na pět let. Mysleli proto, že arytmií trpícího zpravodaje singapurského listu The Strait Times dřív neuvidí.
Jen měsíce před začátkem olympiády ho ale čínské úřady propustily. Hlavní postava zmedializovaného případu si neodseděla ani polovinu trestu.
"Nepovažoval bych to za překvapení, ale rozhodně jde o novinky, které přišly z ničeho nic," řekl Mak Čchaj-ming, mluvčí skupiny, jež za Čcheovo propuštění lobbovala.
Čtěte více:
- Čínu zavalil sníh. Nejhorší katastrofa za půl století
- Čína se opět chlubí obřím růstem. Největším za 13 let
- Tchaj-wan volil pro Čínu, vládní strana utrpěla debakl
Hledal dokumenty
Když před třemi lety policie Čchea zatkla v provincii Kuang-čou, postavila se za něj řada organizací na ochranu lidských práv, včetně Reportérů bez hranic.
Oznámení státní čínské tiskové agentury o jeho doznání k práci pro tchajwanskou tajnou službu považovali aktivisté za absurdní.
Zpravodajská válka mezi asijskou velmocí a malým ostrovem je nicméně realitou. Peking si na Tchaj-wan činí nárok i přesto, že tam vládne nezávislý - i když po nedávných volbách pročínský - kabinet.
Za mříže se zkušený reportér dostal kvůli sbírání informací o někdejším komunistickém vůdci Čao C'-jang Zhao.
Ten byl odstaven od moci poté, co protestoval proti zásahům na Náměstí nebeského klidu v roce 1989.
Čína drží ve světě prvenství v počtu vězněných novinářů. Organizace Reportéři bez hranic uvádí, že jich v káznicích sedí více než tři desítky. Spolu s nimi i přes padesát internetových bloggerů.