Čínské Baidu čelí žalobě kvůli ilegálnímu šíření hudby

lem
5. 2. 2008 10:55
99 procent hudebních nosičů v Číně jsou kopie

Peking - Žaloby hudebních společností, včetně Warner Music Group a Sony BMG, na čínské internetové vyhledávače pokračují. Důvodem je šíření ilegálních hudebních nahrávek.

V prosinci se americké společnosti postavily proti čínské pobočce společnosti Yahoo. Nyní přichází na řadu Baidu.com.

Oba vyhledávače měly zveřejňováním odkazů na nelegální hudbu porušit ochranu autorských práv.

Žalobu podává také Universal, Sony BMG Music Entertainment a Warner Music Group v zastoupení Mezinárodní federace nahrávacího průmyslu (IFPI). Terčem jejich útoku se staly společnosti Sohu a Sogou.

V roce 2006 Baidu trestu unikl

Dosavadní verdikty soudů se liší případ od případu. 

V roce 2006 Baidu, který patří ze 40 procent americkému Yahoo, spor s hudebními společnostmi vyhrál. Soudce tehdy uznal, že operátoři internetových vyhledávačů nejsou odpovědni za obsah webových stránek třetích stran.

V prosinci loňského roku však neuspěl přímo vyhledávač Yahoo China, který zveřejňování odkazů na stránky s nelegální hudbou ke stažení napomáhal k porušování autorských práv, prohlásil soud.

99 procent ilegálních kopií

Důvody odlišného rozhodnutí jsou však jasné. Čína, kde je nelegálně šířeno až 99 procent všech hudebních nahrávek, musela ustoupit tlaku hudebních společností a zpřísnit vlastní zákon na ochranu autorských práv.

To, co v roce 2006 bylo možné, je od loňského roku ilegální. A proto se americké společnosti znovu pouští do boje s Baidu.com a doufají v úspěch.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy