"Jinde by se to nestalo." WHO navenek chválila Čínu kvůli viru, uvnitř vřela kritika

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 6. 2020 11:07
Přestože mnoho odborníků a politiků kritizovalo Čínu za její informování o šíření koronaviru, Světová zdravotnická organizace (WHO) za asijskou velmocí stála a schvalovala její kroky. V lednu například veřejně chválila Čínu, že rychle zakročila proti epidemii. Nově zveřejněné přepisy z jednání WHO ale ukazují, že řada představitelů organizace byla za zavřenými dveřmi kritická vůči Číně.
Čínský prezident Si Ťin-pching v roušce.
Čínský prezident Si Ťin-pching v roušce. | Foto: Reuters

"Gratulujeme čínské vládě k výjimečným krokům, které podnikla k zastavení šíření koronaviru. V mnoha ohledech Čína udává nová pravidla pro zásah proti vypuknutí nákazy," cituje server Business Insider jedno z veřejných prohlášení, která měl na konci ledna předseda WHO Tedros Ghebreyesus. 

Uzavřená jednání však vypadala odlišně. "Stále máme minimum informací," říkala v té samé době například epidemioložka Maria Van Kerkhoveová. "Není jich dost na to, abychom mohli připravit pořádný plán," tvrdí na jedné z nahrávek, které v minulých dnech získala agentura AP.

"Jsme ve stadiu, kdy nám sice poskytují informace, ale čtvrt hodiny předtím, než je odvysílá CCTV," komentoval situaci na jiné schůzce vysoce postavený představitel WHO v Číně Gauden Galea, který přitom odkazoval na čínskou státní televizi. 

Čína v době, kdy se začal šířit nový typ koronaviru, čekala i několik týdnů, než své informace předala Světové zdravotnické organizaci. Například gen koronaviru měla dekódovaný už 2. ledna, organizaci jej ale poskytla o více než týden později. Tyto informace jsou přitom důležité pro vývoj vakcín nebo testů na přítomnost viru.

Asijská země také nejméně dva týdny zatajovala data o nakažených pacientech. Díky nim by se svět dříve dozvěděl, že virus je přenosný i z člověka na člověka, a tak by se na hrozbu lépe připravil.

Podle agentury AP šlo o klíčové informace, díky kterým by se šíření dramaticky snížilo.

Historie se opakuje

Stejný problém jako při současné epidemii měla WHO s Čínou i při šíření nemoci SARS na přelomu let 2002 a 2003. Tehdy Čína informovala organizaci tři měsíce po začátku šíření viru, kdy už měla sto mrtvých. Nakonec na SARS celosvětově zemřelo přes osm tisíc lidí.

"Jde o naprosto stejný scénář. Neustále se snažíme získat od Číny zprávy o tom, co se děje. WHO z toho naposledy stěží vyvázla," říkal na jednom lednovém jednání koordinátor krizové pomoci Michael Ryan. "V Kongu ani jinde na světě by se to nestalo," dodal s odkazem na šíření eboly před dvěma lety.

"Musíme vidět data … To je v tuto chvíli jednoznačně nejdůležitější," říkal v době, kdy Čína stále tvrdila, že virus není přenosný z člověka na člověka, a hlásila pouze pár desítek případů nákazy.

Proč WHO na Čínu nezatlačila?

WHO přitom Čínu veřejně obhajovala a chválila práci, kterou tamní vědci odvedli. Proč to dělala, není jasné.

Agentura AP na základě nahrávek spekuluje, že se organizace mohla bát i o to málo informací, které obdržela. Kdyby se vyjádřila o Číně negativně, nezískala by vůbec nic. Například profesor Adam Kamradt-Scott se domnívá, že Čína by zástupce WHO ze země vyhostila.

Na druhou stranu veřejná podpora Číny podle něj poškodila věrohodnost zdravotnické organizace. "Vedlo to k mnoha otázkám o vztahu Číny a WHO. Jde o varovný příběh," myslí si Kamradt-Scott.

"Je zřejmé, že jsme mohli zachránit mnoho životů a vyhnout se mnoha, mnoha úmrtím, kdyby Čína a WHO jednaly rychleji," dodává profesor Ali Mokdad z Washingtonské univerzity.

Mezinárodní úmluvy zavazují země k tomu, že musí nahlásit WHO potenciální hrozby pro lidské zdraví. Organizaci ale nedávají žádné páky k tomu, aby si mohla vynutit dodržování pravidel. WHO zároveň nemá pravomoc pustit se do vlastního vyšetřování, pokud nějaká země informace neposkytne.

Pročínská WHO

Varování, že je virus přenosný z člověka na člověka, se ale nakonec ke Světové zdravotnické organizaci dostalo dříve, už 31. prosince. Upozornil ji na to Tchaj-wan. Ten však není členem organizace, protože Čína považuje ostrovní stát za své území, a proto mu blokuje účast v mezinárodních organizacích. WHO proto na varování Tchaj-wanu nereagovala.

Tchaj-wan přitom díky této informaci okamžitě spustil testování turistů, kteří na ostrov přicestovali z Wu-chanu, čínského města, kde se virus poprvé objevil. Následně uzavřel hranice a nařídil dvoutýdenní karanténu všem, kteří se do domovské země vraceli.

Koronavirem se na Tchaj-wanu nakazilo jen 400 lidí, z nichž sedm zemřelo.

O pročínském směřování WHO hovořil v minulosti i americký prezident Donald Trump a ukončil spolupráci mezi USA a organizací. Spojené státy přitom loni pokryly zhruba pětinu jejího rozpočtu. V reakci na to Čína oznámila, že v následujících dvou letech věnuje WHO na boj s koronavirem dvě miliardy dolarů (v přepočtu 47 miliard korun).

Video: Čína lhala, teď se tváří jako zachránce světa. Západ se otřese a poučí se, říká Kolář

Světová zdravotnická organizace šla Číně na ruku a fatálně selhala, její ředitel by měl vyslyšet výzvy k odchodu, míní bývalý diplomat Petr Kolář. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy