"Jinde by se to nestalo." WHO navenek chválila Čínu kvůli viru, uvnitř vřela kritika

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 6. 2020 11:07
Přestože mnoho odborníků a politiků kritizovalo Čínu za její informování o šíření koronaviru, Světová zdravotnická organizace (WHO) za asijskou velmocí stála a schvalovala její kroky. V lednu například veřejně chválila Čínu, že rychle zakročila proti epidemii. Nově zveřejněné přepisy z jednání WHO ale ukazují, že řada představitelů organizace byla za zavřenými dveřmi kritická vůči Číně.
Čínský prezident Si Ťin-pching v roušce.
Čínský prezident Si Ťin-pching v roušce. | Foto: Reuters

"Gratulujeme čínské vládě k výjimečným krokům, které podnikla k zastavení šíření koronaviru. V mnoha ohledech Čína udává nová pravidla pro zásah proti vypuknutí nákazy," cituje server Business Insider jedno z veřejných prohlášení, která měl na konci ledna předseda WHO Tedros Ghebreyesus. 

Uzavřená jednání však vypadala odlišně. "Stále máme minimum informací," říkala v té samé době například epidemioložka Maria Van Kerkhoveová. "Není jich dost na to, abychom mohli připravit pořádný plán," tvrdí na jedné z nahrávek, které v minulých dnech získala agentura AP.

"Jsme ve stadiu, kdy nám sice poskytují informace, ale čtvrt hodiny předtím, než je odvysílá CCTV," komentoval situaci na jiné schůzce vysoce postavený představitel WHO v Číně Gauden Galea, který přitom odkazoval na čínskou státní televizi. 

Čína v době, kdy se začal šířit nový typ koronaviru, čekala i několik týdnů, než své informace předala Světové zdravotnické organizaci. Například gen koronaviru měla dekódovaný už 2. ledna, organizaci jej ale poskytla o více než týden později. Tyto informace jsou přitom důležité pro vývoj vakcín nebo testů na přítomnost viru.

Asijská země také nejméně dva týdny zatajovala data o nakažených pacientech. Díky nim by se svět dříve dozvěděl, že virus je přenosný i z člověka na člověka, a tak by se na hrozbu lépe připravil.

Podle agentury AP šlo o klíčové informace, díky kterým by se šíření dramaticky snížilo.

Historie se opakuje

Stejný problém jako při současné epidemii měla WHO s Čínou i při šíření nemoci SARS na přelomu let 2002 a 2003. Tehdy Čína informovala organizaci tři měsíce po začátku šíření viru, kdy už měla sto mrtvých. Nakonec na SARS celosvětově zemřelo přes osm tisíc lidí.

"Jde o naprosto stejný scénář. Neustále se snažíme získat od Číny zprávy o tom, co se děje. WHO z toho naposledy stěží vyvázla," říkal na jednom lednovém jednání koordinátor krizové pomoci Michael Ryan. "V Kongu ani jinde na světě by se to nestalo," dodal s odkazem na šíření eboly před dvěma lety.

"Musíme vidět data … To je v tuto chvíli jednoznačně nejdůležitější," říkal v době, kdy Čína stále tvrdila, že virus není přenosný z člověka na člověka, a hlásila pouze pár desítek případů nákazy.

Proč WHO na Čínu nezatlačila?

WHO přitom Čínu veřejně obhajovala a chválila práci, kterou tamní vědci odvedli. Proč to dělala, není jasné.

Agentura AP na základě nahrávek spekuluje, že se organizace mohla bát i o to málo informací, které obdržela. Kdyby se vyjádřila o Číně negativně, nezískala by vůbec nic. Například profesor Adam Kamradt-Scott se domnívá, že Čína by zástupce WHO ze země vyhostila.

Na druhou stranu veřejná podpora Číny podle něj poškodila věrohodnost zdravotnické organizace. "Vedlo to k mnoha otázkám o vztahu Číny a WHO. Jde o varovný příběh," myslí si Kamradt-Scott.

"Je zřejmé, že jsme mohli zachránit mnoho životů a vyhnout se mnoha, mnoha úmrtím, kdyby Čína a WHO jednaly rychleji," dodává profesor Ali Mokdad z Washingtonské univerzity.

Mezinárodní úmluvy zavazují země k tomu, že musí nahlásit WHO potenciální hrozby pro lidské zdraví. Organizaci ale nedávají žádné páky k tomu, aby si mohla vynutit dodržování pravidel. WHO zároveň nemá pravomoc pustit se do vlastního vyšetřování, pokud nějaká země informace neposkytne.

Pročínská WHO

Varování, že je virus přenosný z člověka na člověka, se ale nakonec ke Světové zdravotnické organizaci dostalo dříve, už 31. prosince. Upozornil ji na to Tchaj-wan. Ten však není členem organizace, protože Čína považuje ostrovní stát za své území, a proto mu blokuje účast v mezinárodních organizacích. WHO proto na varování Tchaj-wanu nereagovala.

Tchaj-wan přitom díky této informaci okamžitě spustil testování turistů, kteří na ostrov přicestovali z Wu-chanu, čínského města, kde se virus poprvé objevil. Následně uzavřel hranice a nařídil dvoutýdenní karanténu všem, kteří se do domovské země vraceli.

Koronavirem se na Tchaj-wanu nakazilo jen 400 lidí, z nichž sedm zemřelo.

O pročínském směřování WHO hovořil v minulosti i americký prezident Donald Trump a ukončil spolupráci mezi USA a organizací. Spojené státy přitom loni pokryly zhruba pětinu jejího rozpočtu. V reakci na to Čína oznámila, že v následujících dvou letech věnuje WHO na boj s koronavirem dvě miliardy dolarů (v přepočtu 47 miliard korun).

Video: Čína lhala, teď se tváří jako zachránce světa. Západ se otřese a poučí se, říká Kolář

Světová zdravotnická organizace šla Číně na ruku a fatálně selhala, její ředitel by měl vyslyšet výzvy k odchodu, míní bývalý diplomat Petr Kolář. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy