Peking - Téměř o pětinu navýší letos čínská vláda svůj vojenský rozpočet. Ozbrojené síly nejlidnatější země světa dostanou bezmála 418 miliard jüanů (přes 960 miliard korun.)
Peking zveřejnil toto číslo jen den poté, co americké ministerstvo obrany ve své studii vyslovilo obavy nad rostoucí vojenskou silou asijské velmoci.
Podle Pentagonu je Čína schopná likvidovat ve vesmíru cizí satelity a její hackeři se stále více snaží pronikat do počítačů v mnoha zemích světa. Včetně počítačů americké vlády.
Číňané obavy odmítají a v oficiální reakci obvinili USA ze "studenoválečnického myšlení". Není prý třeba dělat vědu ani z navýšení vojenského rozpočtu oproti loňskému roku o 17,6 procenta.
"Většina přidaných peněz půjde na platy, na zajištění paliva pro armádu, na vylepšení přípravy a zdokonalení obranných systémů. Strategie čínských ozbrojených sil je zaměřena výhradně na obranu," řekl mluvčí čínského parlamentu Ťiang En-ču.
Podle něj tvoří čínské výdaje na armádu z celkového rozpočtu menší položku, než je tomu v USA, Velké Británii nebo Indii.
"Peníze, které utrácíme za armádu, jsou jen dvanáctinou toho, kolik utratí USA," řekl agentuře Reuters Sü Kuang-jü z čínské státní Komise pro armádní výzbroj.
Pentagon ale tvrdí, že skutečné čínské výdaje na armádu jsou několikanásobně vyšší, než Peking oficiálně přiznává.
Čínský režim dlouhodobě hrozí, že použije sílu vůči Tchaj-wanu, pokud se ostrov považovaný Pekingem za odpadlickou provincii rozhodne vyhlásit nezávislost. Protestuje také proti snaze tchajwanského prezidenta Čen Šuej-piena uspořádat referendum o vstupu do OSN.
Američtní experti soudí, že někdejší vojenská rovnováha mezi Čínou a Tchaj-wanem se v posledních letech změnila v převahu Pekingu.