Toronto - Čínské úřady necenzurují pouze webové stránky a vyhledávače, ale také internetový program na telefonování a chatování Skype.
S odvoláním na kanadské výzkumníky Citizen Lab o tom informovala stanice BBC.
Kanaďanům se údajně podařilo objevit rozsáhlou databázi, ve které Čína archivuje více než 150 tisíc zpráv obsahujících slova jako "demokracie" nebo "Tibet", stejně jako zprávy týkající se zakázaného duchovního hnutí Falun Gong.
Kromě toho jsou tam také uskladněny informace o uživatelích programu.
"Tyto textové zprávy jsou společně s miliony záznamů obsahujících osobní informace uskladněny na nedostatečně chráněných a veřejně přístupných webových serverech," píše se ve zprávě Citizen Lab.
Spoluúčast na monitorování uživatelů programu přiznal i prezident společnosti Skype Josh Silverman, který prohlásil, že jde o "známou věc" a že Skype musel "vytvořit procedury, aby splnil místní zákony a regulace".
"Tyto regulace zahrnují požadavek monitorovat a blokovat instantní zprávy obsahující jistá slova považovaná čínskými úřady za ofenzivní," uvedl Silverman.
Dříve podle Silvermana věc fungovala tak, že tyto zprávy byly blokovány a později smazány. Proč se praxe nyní změnila, chce prý prošetřit.
Čína je známá cenzurováním internetu a blokováním některých stránek i slov ve vyhledávačích jako Google, Microsoft či Yahoo. I tyto velké společnosti na tom kvůli důležitosti čínského trhu s Pekingem spolupracují, za což se staly terčem kritiky lidskoprávních organizací.
O čínském "zabezpečovacím" systému se sarkasticky mluví jako o Velkém čínském Firewallu (wall = angl. zeď).