Čína brojí proti hackerům. Přišla s komunikační sítí, která je dokáže odhalit

Zahraničí Zahraničí
25. 7. 2017 22:20
O kvantovém internetu se stále více hovoří jako o fenoménu, který by dokázal zničit počítačové hackery. Ve východočínském městě Ťi-nan teď jednu takovou internetovou síť, která na tomto principu funguje, vynalezli. Zatím je však její použití jen lokální. Čína ale v kvantové technologii vidí velký potenciál.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ťi-nan - Počítačoví experti v Číně tvrdí, že jsou zase o krok blíže tomu, jak bránit citlivé internetové informace před hackery

Tvrdí, že vytvořili komunikační síť, která má být schopna zaručit, že odesílatel i příjemce zprávy okamžitě rozpoznají jakýkoliv pokus o nabourání do dat. Docílit toho měli s pomocí takzvané kvantové kryptologie. 

"Síť plánujeme využít pro národní obranu, ochranu financí i dalších oblastí," uvedl pro americký list The Financial Times Čou Fej, náměstek ředitele z Institutu kvantové technologie ve východočínském městě Ťi-nan.

Právě zde IT odborníci na technologii pracovali a v omezeném provozu pro asi 200 uživatelů se ji chystají vyzkoušet.

Budoucnost v kvantové fyzice

Vědci se při vývoji počítačové sítě odklonili od tradiční metody enkrypce. Ta klíč, který je potřeba k získání informace, kóduje pomocí složitého matematického šifrování. Systém enkrypce je přitom k útokům hackerů daleko náchylnější.

Základem kvantové komunikace je na rozdíl od toho vlastně světlo. Fotony - částice, které nesou světlo - umí zajistit dokonalé zašifrování klíče. Takový klíč se přitom už nikdo nemůže pokusit nabourat. V tu chvíli se totiž změní nebo dokonce zničí světelné částice a hacker se tím sám prozradí. 

Podle řady odborníků udělala Čína dobře, že se obrátila na doposud spíše opomíjenou oblast kvantové technologie. Například Západ se do této oblasti podle BBC zatím zdráhá investovat. 

"Evropě prostě ujela loď," hodnotí situaci rakouský fyzik Anton Zeilinger z Vídeňské univerzity. Zeilinger se už v roce 2004 snažil Evropskou unii přesvědčit, aby neignorovala potenciál, který v sobě kvantová technologie skrývá. 

Podle fyzika Valeria Scarania z Národní univerzity v Singapuru má Čína výhodu v tom, že má na podobné projekty peněžní i pracovní sílu. 

Projekt je zatím v plenkách

Minulý rok v srpnu také Čína vypustila do vesmíru první kvantový satelit. I ten chce přispět k vývoji bezpečné komunikace. 

Někteří experti ale už v minulosti varovali, že kvantový internet jako takový je stále dost vzdálená budoucnost. Peking navíc s podobnými "objevy" přichází poměrně často. I o tom nynějším hovoří jako o "milníku v kvantové komunikaci pro Čínu i celý svět". 

Vynález ale zatím využije jen zhruba 200 členů armády, vlády nebo finančního sektoru ve městě Ťi-nan. O rozšíření do dalších částí země se Čína nezmiňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy