Sci-fi realitou? Čína teleportovala ze Země foton na vzdálený satelit

Zahraničí Zahraničí
13. 7. 2017 16:54
Čínským vědcům se podařilo teleportovat ze zemského povrchu foton na oběžnou dráhu. Konkrétně na satelit vzdálený téměř 500 kilometrů. Další pokrok v oblasti kvantové fyziky a teleportace je podle vědců nadějí na vytvoření nového typu internetu, který by stoprocentně dokázal ochránit informace. Zároveň ale dodávají, že zatím lze teleportovat jen částice typu fotonu - a ne lidi jako ve sci-fi seriálech.
Čínský satelit Mo-c'.
Čínský satelit Mo-c'. | Foto: Reuters

Peking - Na první pohled to působí téměř jako ze sci-fi seriálu Star Trek. Čínským vědcům se podařilo provést teleportaci objektu mezi Zemí a oběžnou dráhou.

Nedostali se však tak daleko, že by teleportovali rovnou člověka. To podle nich dosud není ani zdaleka možné.

Ze základny v Ngari na severozápadě Tibetu vědci teleportovali foton, tedy nejmenší částici světla.

Jejich cílem byl satelit pojmenovaný Mo-c', který obíhá naši planetu ve vzdálenosti mezi 500 až 1400 kilometry a je mimořádně citlivý právě na světlo. Do vesmíru ho vynesla minulý rok z pouště Gobi raketa Long March 2D.

Teleportace ovšem není pro vědu úplně neprobádanou oblastí. V minulosti se už uskutečnilo několik podobných pokusů jako ten současný. Ještě nikdy se ale nepovedlo přenést objekt ze zemského povrchu na oběžnou dráhu, upozorňuje britský list The Guardian.

"Předchozí pokusy s teleportací byly limitovány hranicí 100 kilometrů," píší ve své studii autoři, jejichž tým vedl čínský vědec Čchao-Jang Lu z Univerzity vědy a technologie v Pekingu.

Šance na bezpečný přenos dat

Dnes pracuje s teleportací zejména kvantová fyzika. Tzv. kvantová teleportace umožňuje přenos kompletní informace o dané částici, a to okamžitě. 

Teleportace taky závisí na tzv. kvantové provázanosti. Při tomto procesu dochází k propojení dvou objektů, většinou elementárních částic, které se mohou navzájem ovlivňovat - a to i když jsou od sebe velmi vzdálené.

Vědci tak mají další metu, které by jednou rádi dosáhli. Chtějí vytvořit kvantový internet, do kterého se hackerům díky dobrému zabezpečení nepodaří nabourat. 

"Prostorová teleportace ve velkém měřítku je realizovatelná. Měla by hrát klíčovou roli při budoucím rozšiřování kvantového internetu," uvádí ve své studii.

Kvantový internet by se skládal z kvantově provázaných fotonů. Ty by dokázaly zajistit bezpečný přenos citlivých zpráv.

Pokud by se někdo přece jen pokusil do dat nabourat, jeho identita by byla snadno odhalitelná.

"Jasně to ukazuje, že tento vědní obor není limitovaný jen na sezení v laboratořích a přemýšlení o zvláštních jevech. Fenomén kvantové teleportace může přinést nové významné technologie," je přesvědčený americký fyzik Ian Walmsley z Oxfordské univerzity. 

Start Trek v nedohlednu

Řada expertů ale zároveň dodává, že provázanost stále není v mnoha směrech dokonalá. Bylo by zejména složité zařídit, aby takový internet fungoval na všechny možné vzdálenosti. 

Vědci taky upozorňují, že o teleportaci se dá stále mluvit jen v souvislosti s částicemi, a nikoliv lidmi.

V současné době pracuje na vývoji satelitů, které by umožnily kvantovou teleportaci, řada zemí.

Teleskop zachytil galaxii Messier 77. Za jejím třpytem se ukrývá ničivá síla | Video: European Southern Observatory (ESO)
 

Právě se děje

Další zprávy