Sci-fi realitou? Čína teleportovala ze Země foton na vzdálený satelit

Zahraničí Zahraničí
13. 7. 2017 16:54
Čínským vědcům se podařilo teleportovat ze zemského povrchu foton na oběžnou dráhu. Konkrétně na satelit vzdálený téměř 500 kilometrů. Další pokrok v oblasti kvantové fyziky a teleportace je podle vědců nadějí na vytvoření nového typu internetu, který by stoprocentně dokázal ochránit informace. Zároveň ale dodávají, že zatím lze teleportovat jen částice typu fotonu - a ne lidi jako ve sci-fi seriálech.
Čínský satelit Mo-c'.
Čínský satelit Mo-c'. | Foto: Reuters

Peking - Na první pohled to působí téměř jako ze sci-fi seriálu Star Trek. Čínským vědcům se podařilo provést teleportaci objektu mezi Zemí a oběžnou dráhou.

Nedostali se však tak daleko, že by teleportovali rovnou člověka. To podle nich dosud není ani zdaleka možné.

Ze základny v Ngari na severozápadě Tibetu vědci teleportovali foton, tedy nejmenší částici světla.

Jejich cílem byl satelit pojmenovaný Mo-c', který obíhá naši planetu ve vzdálenosti mezi 500 až 1400 kilometry a je mimořádně citlivý právě na světlo. Do vesmíru ho vynesla minulý rok z pouště Gobi raketa Long March 2D.

Teleportace ovšem není pro vědu úplně neprobádanou oblastí. V minulosti se už uskutečnilo několik podobných pokusů jako ten současný. Ještě nikdy se ale nepovedlo přenést objekt ze zemského povrchu na oběžnou dráhu, upozorňuje britský list The Guardian.

"Předchozí pokusy s teleportací byly limitovány hranicí 100 kilometrů," píší ve své studii autoři, jejichž tým vedl čínský vědec Čchao-Jang Lu z Univerzity vědy a technologie v Pekingu.

Šance na bezpečný přenos dat

Dnes pracuje s teleportací zejména kvantová fyzika. Tzv. kvantová teleportace umožňuje přenos kompletní informace o dané částici, a to okamžitě. 

Teleportace taky závisí na tzv. kvantové provázanosti. Při tomto procesu dochází k propojení dvou objektů, většinou elementárních částic, které se mohou navzájem ovlivňovat - a to i když jsou od sebe velmi vzdálené.

Vědci tak mají další metu, které by jednou rádi dosáhli. Chtějí vytvořit kvantový internet, do kterého se hackerům díky dobrému zabezpečení nepodaří nabourat. 

"Prostorová teleportace ve velkém měřítku je realizovatelná. Měla by hrát klíčovou roli při budoucím rozšiřování kvantového internetu," uvádí ve své studii.

Kvantový internet by se skládal z kvantově provázaných fotonů. Ty by dokázaly zajistit bezpečný přenos citlivých zpráv.

Pokud by se někdo přece jen pokusil do dat nabourat, jeho identita by byla snadno odhalitelná.

"Jasně to ukazuje, že tento vědní obor není limitovaný jen na sezení v laboratořích a přemýšlení o zvláštních jevech. Fenomén kvantové teleportace může přinést nové významné technologie," je přesvědčený americký fyzik Ian Walmsley z Oxfordské univerzity. 

Start Trek v nedohlednu

Řada expertů ale zároveň dodává, že provázanost stále není v mnoha směrech dokonalá. Bylo by zejména složité zařídit, aby takový internet fungoval na všechny možné vzdálenosti. 

Vědci taky upozorňují, že o teleportaci se dá stále mluvit jen v souvislosti s částicemi, a nikoliv lidmi.

V současné době pracuje na vývoji satelitů, které by umožnily kvantovou teleportaci, řada zemí.

Teleskop zachytil galaxii Messier 77. Za jejím třpytem se ukrývá ničivá síla | Video: European Southern Observatory (ESO)
 

Právě se děje

před 9 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy