Čína a Rusko navrhly zákaz zbraní ve vesmíru

Roman Gazdík
12. 2. 2008 15:45
Spojeným státům přijde smlouva zbytečná
Sergej Lavrov v Ženevě představuje návrh smlouvy o zákazu vesmírných zbraní.
Sergej Lavrov v Ženevě představuje návrh smlouvy o zákazu vesmírných zbraní. | Foto: Reuters

Ženeva - Čína a Rusko představily návrh mezinárodní smlouvy zakazující umístění zbraní ve vesmíru a útoky na vesmírné objekty. Spojené státy však nevěří, že je taková smlouva potřebná.

"Návrh zakazuje používat ve vesmíru zbraně jakéhokoliv druhu a násilí nebo hrozbu násilí proti vesmírným objektům," citovala agentura Xinhua ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

"Smlouva má za úkol eliminovat existující mezery v mezinárodním vesmírném právu, vytvořit podmínky pro další výzkum a využití prostoru, zachovat cenné vesmírné vlastnictví a posílit obecnou bezpečnost a kontrolu zbrojení," dodal ruský ministr.

Čtěte také: Ruské a americké letouny se střetly nad Pacifikem

Lavrov upozornil, že snaha militarizovat vesmír může vyústit v nové závody ve zbrojení - podobné jako za studené války.

Že by smlouva o zákazu vesmírných zbraní existovat měla, si myslí 80 procent Američanů.
Že by smlouva o zákazu vesmírných zbraní existovat měla, si myslí 80 procent Američanů. | Foto: Reuters

Čína a Rusko návrh předložily na mezinárodní konferenci o odzbrojení v Ženevě, která je jedinou platformou, na které se o globálních otázkách zbrojení jedná. Konference se účastní 65 zemí.

USA proti

Smlouva je výzvou Spojeným státům, jejichž prezident v říjnu 2006 potichu schválil direktivu hovořící o právu USA na zbraně ve vesmíru a opozici vůči mezinárodním smlouvám podobného typu.

Američtí diplomaté se na konferenci odmítli k čínsko-ruskému návrhu vyjádřit, podle dřívějších komentářů jej však považují za zbytečný.

"Na novém návrhu nevidíme nic, co by změnilo současnou pozici Spojených států," citovala v pondělí agentura RIA Novosti Donalda Mahleyho, náměstka ministryně zahraničí USA pro omezení hrozeb, kontrolu vývozu a vyjednávání.

A co štěpné materiály?

Administrativa USA se domnívá, že se Čína a Rusko svým návrhem snaží torpédovat mezinárodní smlouvu o zákazu výroby štěpných materiálů pro vojenské účely (FMCT), o které se má v Ženevě také jednat. Peking a Moskva podle listu Washington Times svůj podpis pod FMCT podmiňují právě schválením smlouvy o zákazu vesmírných zbraní.

O moratoriu na produkci materiálů pro výrobu jaderných zbraní se na mezinárodní úrovni jedná bezvýsledně již deset let. Námitky se očekávají od Indie, Íránu, Izraele a Pákistánu. Indie svůj souhlas podmiňuje mechanismem, který by plnění smlouvy jednotlivými státy ověřoval. To ale USA odmítají.

Podle zářijového průzkumu Střediska pro mezinárodní a bezpečnostní studia na univerzitě v Marylandu si přeje mezinárodní smlouvu o zákazu zbraní ve vesmíru 72 procent Rusů a 80 procent Američanů. V současné době platí mezinárodní smlouva o zákazu zbraní hromadného ničení ve vesmíru z roku 1967, umístění jiných zbraní není omezeno.

 

Právě se děje

Další zprávy