Spojené státy zatkly čtyři čínské špiony

gaz
12. 2. 2008 14:48
Mezi zadrženými je i zaměstnanec Pentagonu
Čína získávala informace například o amerických raketoplánech
Čína získávala informace například o amerických raketoplánech | Foto: NASA

Washington - Spojené státy zadržely čtyři špiony, kteří předávali důvěrné informace Číně. Jedním z nich byl analytik amerického ministerstva obrany, dalším bývalý inženýr Boeingu.

"Bereme každý z těchto případů velmi vážně," citovala agentura Reuters náměstka amerického ministra vnitra Kennetha Wainsteina.

"Jde o jednoduchou hrozbu. Hrozbu naší národní bezpečnosti a hrozbu našemu ekonomickému postavení ve světě," dodal náměstek, který špionážní snahy Číny označil za "zvláště odhodlané a metodické".

Vesmírný program a ...

Dongfan "Greg" Chung, zaměstnanec firmy Rockwell International, jejíž část se dostala pod křídla Boeingu roku 1996, byl kontaktován Pekingem už roku 1979.

Chung, který je naturalizovaným americkým občanem, předával Číně informace o programu Space Shuttle (raketoplány), vojenském letadle C-17, bombardéru B-1 a orbitální raketě Delta IV.

...Tchaj-wan

Další tři špioni byli obviněni z úniku tajných informací z amerického ministerstva obrany v letech 2006 až 2008. Jde o analytika ministerstva s vysokým stupněm bezpečnostní prověrky Gregga Williama Bergersena, naturalizovaného amerického občana Tai Shena Kua a čínského rezidenta v USA Yu Xin Kanga.

Většina informací, které tito tři lidé Pekingu předali, se údajně týkala prodeje amerického vojenského materiálu Tchaj-wanu.

Oba případy spolu nesouvisí. Že byla obvinění učiněna v jeden den, je údajně náhoda. Bergersenovi hrozí 10 let ve vězení, jeho dvěma komplicům doživotí. Chung může být odsouzen až na 100 let.


 

Právě se děje

Další zprávy