Chytré hodinky kromě spálených kalorií monitorují i teplotu, srdeční tep a také spánek. Pokud se tyto hodnoty odchýlí od normálu, tělo může bojovat s infekcí, aniž by člověk pocítil příznaky nemoci.
Náramky a hodinky čínské firmy Huami loni nosilo více než sto milionů lidí po celém světě. Nyní se společnost rozhodla, že otestuje tuto teorii na datech od 1,3 milionu uživatelů z Číny a Evropy, píše server zaměřený na technologie Abacus.
Firma jejich data porovnala s oficiálními informacemi o šíření koronaviru v jednotlivých oblastech a zjistila, že počet uživatelů s abnormálními hodnotami skutečně v době šíření nemoci covid-19 stoupl.
The tiniest changes in your heart rate, temperature and sleeping patterns could help give forewarning for the next big pandemic.That’s according to researchers from the wearables company Huami after collecting data from users in Europe and China https://t.co/4CDgjFJRL5
— @alecolarizi (@AleColarizi) May 14, 2020
Zajímavé výsledky pak přinesl samotný Wu-chan, odkud se virus rozšířil. Epidemie tam dosáhla vrcholu podle oficiálních informací 8. února, téměř dva týdny po uzavření města do karantény. Jenže studie čínské firmy ukazuje, že minimálně u uživatelů jejích chytrých zařízení došlo k vrcholu epidemie už o jedenáct dní dřív. V té době přitom nakažení nemuseli mít symptomy, a nevědomky tak šířili nákazu dál.
Vědci se domnívají, že pokud by měli k dispozici dostatek dat, mohli by v budoucnu odhalit epidemii několik dní dopředu, a zrychlili by tak proces testování a zavádění bezpečnostních opatření.
Muselo by se však počítat s různými odchylkami. Jak studie například uvádí, stejné příznaky jako nakažení mohou mít i lidé v době svátků, kdy hodně cestují a konzumují alkohol. Časté je to především v Číně, kdy se letošní oslavy čínského Nového roku překrývaly s šířením koronaviru.
Výzkumy z dalších zemí
Na chytré hodinky a fitness náramky spoléhají i další zdravotnické instituce a vlády. Například lichtenštejnská vláda nabídla dvěma tisícům lidí, tedy téměř každému dvacátému obyvateli knížectví, náramek monitorující jejich zdravotní stav. Výsledky z nich poté zašle na analýzu do švýcarské laboratoře. Pokud se ukáže, že zařízení dokáže rozpoznat nakažené, chce vláda na podzim nabídnout náramky každému občanovi.
"My a další vlády potřebujeme systém včasného varování, abychom se mohli s (budoucí) krizí vypořádat," řekl podle deníku Financial Times lichtenštejnský ministr sociálních věcí Mauro Pedrazzini. Díky datům z chytrých hodinek by se podle něj zrychlil proces kontaktování a testování potenciálně nemocných jedinců.
Na podobném principu funguje německá mobilní aplikace Corona-Datenspede, za kterou stojí státní Institut Roberta Kocha a vývojáři z firmy Thryve. Aplikace, která je kompatibilní s náramky a chytrými hodinkami různých výrobců, by také po nasbírání dostatečného množství údajů měla být schopna určit jedince s příznaky onemocnění covid-19.
"Pokud bude vzorek dost velký na to, aby zachytil určité množství pacientů se symptomy, pomůže nám to vysvětlit, jak se infekce šíří a jestli ochranná opatření fungují," uvedl podle hongkongského listu South China Morning Post ředitel institutu Lothar Wieler.
Předpovědět šíření chřipky a dalších nakažlivých nemocí se snaží i technologický gigant Google, který podle vyhledávaných výrazů a místa, kde bylo vyhledávání zadáno, dokáže až deset dní předem říct, že se nákaza blíží. Data však mohou být zkreslená, protože příznaky nebo způsoby léčby nemusí vyhledávat jen nakažení, ale i jejich příbuzní a další lidé, poznamenává server Abacus.
Co s ochranou osobních dat?
Potenciálním problémem při použití nejen dat od vyhledávače Google, ale i z hodinek by však mohla být ochrana osobních dat, která jsou k zajištění relevantních výsledků potřeba.
"Všichni víme, že sdílení dat je v tomto oboru citlivé téma," říká představitel společnosti Huami. Ta o možném použití jejich údajů za účelem studie informovala uživatele upozorněním. Lichtenštejnský a německý projekt jsou pak založeny na dobrovolnosti, uživatelé však k tomu musí poskytnout souhlas.