Chyba byla na straně pilotů, trvá na svém Moskva

ČTK ČTK
2. 8. 2011 16:39
Rusko odmítá, že by část viny spočívala na řízení letového provozu
Havárie u Smolenska vyvolala šok v Polsku i Rusku
Havárie u Smolenska vyvolala šok v Polsku i Rusku | Foto: Reuters

Moskva - Moskva v úterý opět odmítla polské výhrady k ruskému vyšetřování loňské letecké katastrofy u Smolenska.

Zatímco podle polské státní komise k pádu vládního letadla s prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě přispěly i nedostatky na smolenském letišti Severnyj, ruští experti z Mezistátního leteckého výboru (MAK) trvají na tom, že katastrofu zavinily chyby polských pilotů a vady letiště nesehrály žádnou roli.

"Hypotéza o nefungujícím radiolokačním přistávacím systému je nepodložená. Komise nezjistila vady v práci letiště. Nedostatky ve vybavení letiště příčiny katastrofy neovlivnily," prohlásil dnes Alexej Morozov, předseda technické komise MAK, která havárii vyšetřovala.

Na letiště si nestěžovaly ani posádky ruských a polských letadel, které před havárií vládního letounu ve Smolensku přistály.

Tlak na piloty byl "nepřímý"

Se závěry ruského vyšetřování byla Varšava natolik nespokojena, že minulý pátek zveřejnila vlastní verzi havárie. Podle Morozova však nešlo o nic nového, polské výhrady obsahovala i lednová zpráva MAK o příčinách neštěstí, přičemž MAK neopominul nedostatky ve vybavení letiště.

"Bezprostřední příčinou katastrofy bylo to, že posádka nepřijala rozhodnutí přeletět na záložní letiště, ačkoliv nejednou byla informována o velice špatném počasí na (smolenském) letišti," zdůraznil Morozov. Polská zpráva je podle něj jen "vnitřní polská záležitost".

MAK přičítá vinu za havárii i tomu, že piloti byli vystaveni nátlaku nadřízených, o čemž svědčily návštěvy ředitele protokolu a velitele vojenského letectva v pilotní kabině. Varšava to však odmítá, podle Poláků šlo nanejvýš o "nepřímý tlak".

Polské volby

Morozov naopak odmítl polská tvrzení o nátlaku nadřízených na ruské dispečery, kteří letiště navzdory husté mlze neuzavřeli. Podle Morozova však jedině kapitán zvláštního letu mohl rozhodnout o tom, zda přistane či nikoliv.

Při smolenské havárii loni v dubnu zahynuli spolu s prezidentem Kaczyńským také jeho manželka a dalších 94 lidí. Delegace cestovala do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců Poláků, které tam v roce 1940 povraždila tajná sovětská policie NKVD.

Katastrofa se v Polsku stala i součástí urputného vnitropolitického zápasu mezi vládou a opozicí vedenou bratrem zesnulého prezidenta Jaroslawem Kaczyńským. Poláci jdou navíc na podzim k volebním urnám.

 

Právě se děje

Další zprávy