Rok po smolenské tragédii je Polsko plné hádek a hněvu

Martin Novák Martin Novák
10. 4. 2011 10:50
Kaczyński viní z podílu na smrti bratra i premiéra Tuska a prezidenta Komorowského
Anna Komorowská navštívila v sobotu Smolensk i Katyň
Anna Komorowská navštívila v sobotu Smolensk i Katyň | Foto: Reuters

Varšava, Smolensk - Polská první dáma Anna Komorowská se zúčastnila v západoruském Smolensku obřadu, při němž byla uctěna památka prezidenta Lecha Kaczyńského, který zde před rokem zahynul při leteckém neštěstí spolu s 96 dalšími členy svého doprovodu.

Tato letecká tragédie Polsko nakrátko sjednotila ve smutku a zlepšila dlouhodobě špatné vztahy mezi Poláky a Rusy.

Lech Kaczyński se ženou a s mnohými dalšími vysokými polskými představiteli tehdy letěl do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctil památku 22 tisíc polských důstojníků, které tam sovětská NKVD v roce 1940 postřílela.

Rok poté ani jedno nevydrželo. Polská politická scéna je kvůli tomuto neštěstí rozhádanější snad ještě více než před ním a kvůli závěrečné zprávě ruských vyšetřovatelů nepřetrvala ani důvěra mezi Varšavou a Moskvou.

Lechův bratr Jaroslaw Kaczyński už před výročím znovu zaútočil na své politické soupeře, kteří byli dříve rivaly i jeho bratra. Premiéra Donalda Tuska obvinil z morální a politické odpovědnosti za to, co se 10. dubna u smolenského letiště odehrálo.

Vrah Putin, zrádce Tusk

Oba politici si připomínají výročí odděleně. Kaczyński a jeho stoupenci se sejdou před prezidentským palácem, zatímco Tusk i současný prezident Bronislaw Komorowski se zúčastní tryzny na varšavském hřbitově, kde je pochována část obětí nehody.

Komorowski se navíc má v pondělí v Moskvě setkat s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a také navštívit místo havárie ve Smolensku a poté Katyň.

Příznivci Kaczyńského kladou před prezidentský palác květiny každý desátý den v měsíci. Demonstrují u této příležitosti za úplné objasnění pozadí havárie a chtějí také postavit Lechu Kaczyńskému v centru města velký pomník.

Mnozí Poláci si pak tragédii připomínají v neděli na mších, na hřbitovech, na různých smutečních shromážděních, ale i doma u televize. V 8.41 hodin, tedy v době, kdy se letoun zřítil u smolenského letiště, se na různých místech Polska rozezněly sirény, řidiči v autech troubili, lidé se zastavili k minutě ticha. Na některých domech visí polské státní vlajky se smuteční stužkou.

Napadení novináři

Shromáždění 10. března před prezidentským palácem. Stoupenci Jaroslawa Kaczyńského se dostali do konfliktu s novináři.
Shromáždění 10. března před prezidentským palácem. Stoupenci Jaroslawa Kaczyńského se dostali do konfliktu s novináři. | Foto: Reuters

Tragédie stále vyvolává emoce. Naposledy před měsícem 10. března, kdy někteří účastníci piety napadli přítomné novináře.

Bez protestů se neobešel ani předvečer prvního výročí tragédie. Před ruskou ambasádou ve Varšavě večer demonstrovaly stovky lidí z uskupení blízkých opoziční národně-konzervativní straně Právo a spravedlnost "(Ruský premiér) Putin-vrah, Tusk-zrádce", stálo na transparentu jednoho z demonstrantů.

Jiní spálili figurínu Putina. Od ruské ambasády protestující přešli před nedaleké sídlo vlády, kde vykřikovali hesla proti prezidentovi zvolenému za Občanskou platformu: "Komorowski do Moskvy" nebo "Zrádce Polska Komorowski".

Konflikt v Polsku umocnily červencové prezidentské volby, v nichž chtěl Jaroslaw zesnulého bratra nahradit ve funkci hlavy státu. Voliči ale dali přednost tehdejšímu předsedovi Sejmu Bronislawu Komorowskému, blízkému premiérovi Tuskovi.

Kaczyński zatrpkl a jeho rétorika se výrazně zostřila. I vůči Rusům, kteří podle něj nemluví o nehodě pravdu a něco skrývají.

V tom je ovšem polská politická elita zajedno. Ruský Mezistátní letecký výbor (MAK) v závěrečné zprávě, předané Varšavě, označil za jediné viníky polské piloty, kteří špatně vyhodnotili situaci a přes varování se pokoušeli za každou cenu v mlze přistát.

Vládní tupolev klesal příliš rychle a brzy, zachytil o stromy a zřítil se několik stovek metrů od přistávací plochy vojenského letiště Smolensk-Severnyj. Poláci se ovšem domnívají, že "čistí" nejsou ani dispečeři z kontrolní věže letiště a mají na tragédii svůj podíl.

Svoji závěrečnou zprávu polská strana ještě nezveřejnila.

V září čekají Polsko parlamentní volby, v nichž se utkají hlavně Tuskova Občanská platforma a Kaczyńského Právo a spravedlnost. Smolensk se téměř jistě jako téma v předvolební kampani znovu objeví.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy