Chudé státy odmítly návrh bohatých na snížení emisí

Lucie Kalivodová
9. 7. 2009 16:20
Země G5 dávají najevo, že je pro ně radikální snížení emisí oxidu uhličitého nedosažitelné.
Italský premiér a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Italský premiér a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

L´Aquila - Největší světové rozvojové země v čele s Čínou a Indií odmítly závěry týkající společného klimatického plánu, na kterém se dohodly velmoci G8.

Namísto dlouhodobých plánů požadují finanční injekce a poskytnutí moderních technologií.

Podle zpravodajského serveru BBC News generální tajemník OSN Pan Ki-mun zkritizoval zástupce G8 za to, že nebyli schopni vytvořit hlubší závazky pro boj se změnami klimatu. 

Předáci sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa a Ruska se vůbec poprvé shodli na společných krocích k odvrácení hrozeb souvisejících se změnou klimatu.

Podle plánu mají rozvinuté státy do roku 2050 razantně snížit emise skleníkových plynů až o 80 procent, ostatní státy o 50 procent. Do roku 2050 by růst průměrné teploty podle dohody G8 neměl překročit dva stupně Celsia.

Dnes zástupci zemí G8 v Aquile hledají společnou řeč se zeměmi takzvané skupiny G5 - Indie, Číny, Brazílie, Jihoafrické republiky a Mexika. Tématem číslo jedna pro tento den je právě ovzduší.

Tyto státy by totiž do budoucna měly hrát při prosazování globálních cílů daleko větší roli. Země G5 v čele s již zmiňovanou Indií a Čínou, dávají jasně najevo, že je pro ně při současném průmyslovém rozvoji radikální snížení emisí oxidu uhličitého nedosažitelné.

Podle agenturních zpráv jsou dnešní jednání komplikovanější - už z toho důvodu, že čínský prezident jednání předčasně opustil z důvodu nepokojů ve své zemi. Čína se v loňském roce zařadila na první místo mezi znečišťovatele ovzduší.

Angela Merkelová na summitu v L'Aquile. Oblast stále trápí menší otřesy, státníci proto rokují ve speciálně postavených obřích stanech.
Angela Merkelová na summitu v L'Aquile. Oblast stále trápí menší otřesy, státníci proto rokují ve speciálně postavených obřích stanech. | Foto: Reuters

Ani Rusko není podle svého prohlášení schopno zásadním způsobem své emise snížit, což kazí nadšení z vytoužené dohody.

Dohoda zemí G8 je důležitým krokem na cestě k prosazení ambiciózního plánu na prosincové klimatické konferenci v Kodani, kde má být podepsána smlouva, jež nahradí Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů.

Nejsilnější země světa se už dohodly na ukončení světového obchodního kola o liberalizaci obchodu do roku 2010. Navíc se také shodly, že budou podporovat stabilitu mezinárodního finančního systému.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy