Chudé státy odmítly návrh bohatých na snížení emisí

Lucie Kalivodová
9. 7. 2009 16:20
Země G5 dávají najevo, že je pro ně radikální snížení emisí oxidu uhličitého nedosažitelné.
Italský premiér a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Italský premiér a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

L´Aquila - Největší světové rozvojové země v čele s Čínou a Indií odmítly závěry týkající společného klimatického plánu, na kterém se dohodly velmoci G8.

Namísto dlouhodobých plánů požadují finanční injekce a poskytnutí moderních technologií.

Podle zpravodajského serveru BBC News generální tajemník OSN Pan Ki-mun zkritizoval zástupce G8 za to, že nebyli schopni vytvořit hlubší závazky pro boj se změnami klimatu. 

Předáci sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa a Ruska se vůbec poprvé shodli na společných krocích k odvrácení hrozeb souvisejících se změnou klimatu.

Podle plánu mají rozvinuté státy do roku 2050 razantně snížit emise skleníkových plynů až o 80 procent, ostatní státy o 50 procent. Do roku 2050 by růst průměrné teploty podle dohody G8 neměl překročit dva stupně Celsia.

Dnes zástupci zemí G8 v Aquile hledají společnou řeč se zeměmi takzvané skupiny G5 - Indie, Číny, Brazílie, Jihoafrické republiky a Mexika. Tématem číslo jedna pro tento den je právě ovzduší.

Tyto státy by totiž do budoucna měly hrát při prosazování globálních cílů daleko větší roli. Země G5 v čele s již zmiňovanou Indií a Čínou, dávají jasně najevo, že je pro ně při současném průmyslovém rozvoji radikální snížení emisí oxidu uhličitého nedosažitelné.

Podle agenturních zpráv jsou dnešní jednání komplikovanější - už z toho důvodu, že čínský prezident jednání předčasně opustil z důvodu nepokojů ve své zemi. Čína se v loňském roce zařadila na první místo mezi znečišťovatele ovzduší.

Angela Merkelová na summitu v L'Aquile. Oblast stále trápí menší otřesy, státníci proto rokují ve speciálně postavených obřích stanech.
Angela Merkelová na summitu v L'Aquile. Oblast stále trápí menší otřesy, státníci proto rokují ve speciálně postavených obřích stanech. | Foto: Reuters

Ani Rusko není podle svého prohlášení schopno zásadním způsobem své emise snížit, což kazí nadšení z vytoužené dohody.

Dohoda zemí G8 je důležitým krokem na cestě k prosazení ambiciózního plánu na prosincové klimatické konferenci v Kodani, kde má být podepsána smlouva, jež nahradí Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů.

Nejsilnější země světa se už dohodly na ukončení světového obchodního kola o liberalizaci obchodu do roku 2010. Navíc se také shodly, že budou podporovat stabilitu mezinárodního finančního systému.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy