Chudé státy odmítly návrh bohatých na snížení emisí

Lucie Kalivodová
9. 7. 2009 16:20
Země G5 dávají najevo, že je pro ně radikální snížení emisí oxidu uhličitého nedosažitelné.
Italský premiér a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Italský premiér a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

L´Aquila - Největší světové rozvojové země v čele s Čínou a Indií odmítly závěry týkající společného klimatického plánu, na kterém se dohodly velmoci G8.

Namísto dlouhodobých plánů požadují finanční injekce a poskytnutí moderních technologií.

Podle zpravodajského serveru BBC News generální tajemník OSN Pan Ki-mun zkritizoval zástupce G8 za to, že nebyli schopni vytvořit hlubší závazky pro boj se změnami klimatu. 

Předáci sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí světa a Ruska se vůbec poprvé shodli na společných krocích k odvrácení hrozeb souvisejících se změnou klimatu.

Podle plánu mají rozvinuté státy do roku 2050 razantně snížit emise skleníkových plynů až o 80 procent, ostatní státy o 50 procent. Do roku 2050 by růst průměrné teploty podle dohody G8 neměl překročit dva stupně Celsia.

Dnes zástupci zemí G8 v Aquile hledají společnou řeč se zeměmi takzvané skupiny G5 - Indie, Číny, Brazílie, Jihoafrické republiky a Mexika. Tématem číslo jedna pro tento den je právě ovzduší.

Tyto státy by totiž do budoucna měly hrát při prosazování globálních cílů daleko větší roli. Země G5 v čele s již zmiňovanou Indií a Čínou, dávají jasně najevo, že je pro ně při současném průmyslovém rozvoji radikální snížení emisí oxidu uhličitého nedosažitelné.

Podle agenturních zpráv jsou dnešní jednání komplikovanější - už z toho důvodu, že čínský prezident jednání předčasně opustil z důvodu nepokojů ve své zemi. Čína se v loňském roce zařadila na první místo mezi znečišťovatele ovzduší.

Angela Merkelová na summitu v L'Aquile. Oblast stále trápí menší otřesy, státníci proto rokují ve speciálně postavených obřích stanech.
Angela Merkelová na summitu v L'Aquile. Oblast stále trápí menší otřesy, státníci proto rokují ve speciálně postavených obřích stanech. | Foto: Reuters

Ani Rusko není podle svého prohlášení schopno zásadním způsobem své emise snížit, což kazí nadšení z vytoužené dohody.

Dohoda zemí G8 je důležitým krokem na cestě k prosazení ambiciózního plánu na prosincové klimatické konferenci v Kodani, kde má být podepsána smlouva, jež nahradí Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů.

Nejsilnější země světa se už dohodly na ukončení světového obchodního kola o liberalizaci obchodu do roku 2010. Navíc se také shodly, že budou podporovat stabilitu mezinárodního finančního systému.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

Další zprávy