Například ve Velké Británii se za posledních pět let chřipkou nakazilo v průměru 27 Britů na 100 tisíc obyvatel. Od začátku letošní chřipkové sezony toto číslo kleslo o 95 procentních bodů na 1,1 nemocného na 100 tisíc obyvatel. Tak nízká čísla ostrovní stát nepamatuje minimálně 130 let.
"Nevzpomínám si na žádný jiný rok, kdy by se tohle stalo," říká pro britský deník The Times Simon de Lusignan z Oxfordské univerzity. A chřipku označuje za "téměř vymýcenou".
Two months into the 2020 -2021 flu season and it’s minimal so far across the USA per info from CDC. Hope it stays that way. pic.twitter.com/ry2Tro7HpY
— Michael Hook (@weatherninja) December 8, 2020
Podobná data hlásí i Spojené státy. Zatímco v době chřipkové sezony na přelomu let 2019 a 2020 museli lékaři hospitalizovat 400 tisíc lidí, při té současné to je pouhých 136 pacientů. Výrazně také poklesl i počet úmrtí na chřipku - loni na ni ve Spojených státech zemřelo 22 tisíc lidí, letos zatím 292, uvádí americká stanice Today. Vyšší výskyt chřipky letos zaznamenalo jen pár zemí světa, například Kambodža nebo Bangladéš.
Nezvykle nízký počet případů chřipky odborníci přičítají opatřením, která mají bránit šíření koronaviru. Chřipka se stejně jako koronavirus šíří kapénkami. "Lockdowny, dodržování rozestupů a zvýšená pozornost věnovaná hygieně - všechna tato opatření pomáhají zastavit šíření nakažlivých nemocí jako covid-19, ale i nachlazení či chřipka," vysvětluje britskému deníku lékař Martin Marshall.
K velmi omezenému šíření chřipky přispívá také to, že děti nechodí do škol a méně navštěvují své příbuzné. Právě ony na rozdíl od dospělých produkují po nakažení více viru a jsou přenašeči nemoci po delší dobu. Tento problém tak nyní odpadá.
Zkušenosti s koronavirem navíc ukázaly, jak snadno se infekční nemoci přenášejí. Epidemiolog Rowland Kao se domnívá, že návyky, které si lidé nyní osvojili, jako je častější mytí ruku a nošení roušek v období šíření nemocí, pomohou snížit čísla nakažených chřipkou i v budoucnu. Waleed Javaid, ředitel newyorského centra pro prevenci a kontrolu infekčních nemocí, navíc dodává, že se proměnil i postoj lidí k příznakům nemocí. "Běžně lidé necítí potřebu zůstávat doma, pokud mají příznaky onemocnění," říká pro Today. To by se mohlo nyní změnit.
Chřipka se pomstí
Že by se lidstvo nadobro zbavilo chřipky, ale odborníci pochybují. Naopak se obávají, že letošní nižší výskyt nemoci může vést k horším číslům v následujících letech. "Pokud rok nemáte chřipku, vaše imunita oslabuje. Chřipka se pak může vrátit s větší silou," myslí si ředitel Světového chřipkového centra John McCauley.
Virolog Richard Webby doplňuje i další nevýhody oslabené imunity. "Pokud je chřipka několik sezon nízká, může vzniknout prostor pro nástup prasečí chřipky. Ta pak může mít větší následky," vysvětluje pro vědecký časopis Nature.
Tomu nasvědčuje i problém, kterému nyní čelí vědci vyvíjející vakcínu proti chřipce na následující sezonu. K tomu, aby byla účinná, analyzují vzorky současné chřipky a pátrají, zda se neobjeví nový kmen, který by se mohl dále šířit a proti němuž by měla vakcína chránit. Virologové nové kmeny chřipky běžně hledají mezi několika tisíci sekvencemi virů, nyní jich mají k dispozici pouze 127, uvádí vědecký magazín Science Mag.
"Jsem si jistý, že se chřipka v budoucnu vrátí a pomstí se," upozorňuje klinický epidemiolog Robert Ware. "Ale může to pár let trvat."