Chirurgy mohou brzy nahradit stroje. První robot zvládl operaci bez lidské pomoci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 5. 2016 8:36
Chirurgové jsou "jenom lidé" a mohou chybovat. Ke své práci proto stále více využívají roboty, kteří jim ale do této doby pouze asistovali. Američtí vědci nyní ale vyvíjí novou generaci robotů, kteří jsou schopni pracovat zcela samostatně. První z nich se úspěšně účastnil pokusu při operaci prasete a bez vedení lékařů dokázal sám sešít operované střevo.
Ruce sebelepšího chirurga nejsou neomylné. Roboti však chyby nedělají.
Ruce sebelepšího chirurga nejsou neomylné. Roboti však chyby nedělají. | Foto: Thinkstock

Washington - Doba, kdy budou moci být chirurgové nahrazeni stroji, se přiblížila mílovým krokem.

Američtí vědci sestavili nový typ robota, který dokázal zcela sám bez lidského vedení bez chyby sešít střevo operovanému praseti, informoval vědecký časopis Science Translational Medicine.

Podle odborníků se mu to povedlo dokonce lépe, než by to zvládl lékař. Vepře díky tomu čeká minimum pooperačních komplikací.

Robot STAR je první z připravované nové generace automatických strojů, které jsou zcela nezávislé na lékařském vedení a dokážou pracovat naprosto samostatně.

Vyvinuli ho vědci z lékařského centra ve Washingtonu. Jejich cílem je, aby jednoho dne mohli lékaři roboty při operacích pouze sledovat a zapojit se jen v případě potřeby.

"Všichni lidé dělají chyby. Máme emoce a unavíme se. (...) Musíme se tedy ptát, zda by stroje mohly odvést v některé části operativního zákroku lepší práci," řekl televizní stanici BBC doktor Shafi Ahmed z britské Royal College of Surgeons.

Roboti se podle odborníků lépe hodí především na opakující se rutinní práci. Naučit je pracovat s měkkými tkáněmi v těle je pro experty stále výzva.

Přestože vývoj umělé inteligence, která by při tak choulostivé práci nahrazovala člověka, vyvolává mnoho etických otázek, minimalizovat chyby způsobené lidským faktorem lze chápat jako vznešený cíl.

A že těchto chyb není nijak málo. Server Techtimes v souvislosti s tímto vědeckým pokrokem upozorňuje na statistiky, podle kterých každý rok zemřou ve Spojených státech během operace tisíce lidí z důvodu pochybení operujícího lékaře. Lidská chyba stojí navíc za polovinou všech pooperačních komplikací.

 

Právě se děje

Další zprávy