Chávéz s Lukašenkem utvořili "osu dobra"

pev, ČTK
25. 7. 2006 13:20
Minsk - Venezuelský prezident Hugo Chávéz vyrazil za "přáteli". Navštívíl Alexandra Lukašenka, chystá se za Mahmúdem Ahmadínežádem i Vladimírem Putinem.
Venezuela a Bělorusko budou bojovat proti americké politice společně.
Venezuela a Bělorusko budou bojovat proti americké politice společně. | Foto: Reuters

Bělorusko, Rusko, Katar, Írán, Vietnam a Mali. To jsou zastávky venezuelského prezidenta Huga Chávéze na jeho cestě kolem světa. Na té se snaží mimo jiné získat podporu pro zisk nestálého členství v Radě bezpečnosti OSN.

Levicový prezident se už dnes během cesty sešel s "posledním evropským diktátorem" Alexandrem Lukašenkem. Společně tak chtějí čelit americkému imperialismu.

"Noví přátelé" jak sebe navzájem nazývali, utvořili "osu dobra", která je podle vládního běloruského tisku narážkou na "osu zla", tedy seznam států, které představují pro USA hrozbu a mezi kterými je například Severní Korea, Írán či Irák před rokem 2003.

Pakt proti imperialismu

Infobox

Venezuelský prezident Hugo Chavez rozhodl o vypovězení amerického diplomata

  Přečtěte si:

 

 

  • Latinská Amerika má revolucionářský pakt
  • Chavez: Kůň na vlajce bude cválat doleva
  • Venezuela vyhostí amerického špióna
  • Ježíš byl revolucionář, prohlásil Chávez

 

 

  • EU zmrazila konta Lukašenka
  • Lukašenko vyhrál. Získal 82,6 procent
  • Vzkaz EU Lukašenkovi: K nám nesmíte

"Naše dvě země musejí držet pospolu," prohlásil Chávéz, blízký přítel kubánského vůdce Fidela Castra. 

"Po dni intenzivní práce jsme vytvořili strategickou alianci našich dvou států. Čelisti imperialismu a hegemonismu se svírají jak nad námi, tak nad Běloruskem," dodal prezident, který je jedním z nejhlasitějších kritiků politiky USA.

Dohoda je podle něj nezbytná k obraně obou zemí před vnějšími i vnitřními nepřáteli. Blíže však její obsah neupřesnil.

"Počet zemí ve světě, které odolávají diktátorským silám se zvyšuje," poznamenal Lukašenko, jehož vláda se stejně jako Chávézova opírá o podporu chudých, zejména rolnických vrstev.

Kvůli nedávným prezidentských volbám, ve kterých drtivě zvítězil Lukašenko a které byly západními pozorovateli označeny za zmanipulované, zavedly Spojené státy s Evropskou Unií vůči zemi sankce.

Chávéz bude v úterý pokračovat na své cestě po světě. Jeho dalším cílem je Rusko, kde chce jednat o koupi ruských stíhaček a vrtulníků.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy