reklama
 
 

Chávéz s Lukašenkem utvořili "osu dobra"

25. 7. 2006 13:20
Minsk - Venezuelský prezident Hugo Chávéz vyrazil za "přáteli". Navštívíl Alexandra Lukašenka, chystá se za Mahmúdem Ahmadínežádem i Vladimírem Putinem.

Bělorusko, Rusko, Katar, Írán, Vietnam a Mali. To jsou zastávky venezuelského prezidenta Huga Chávéze na jeho cestě kolem světa. Na té se snaží mimo jiné získat podporu pro zisk nestálého členství v Radě bezpečnosti OSN.

Levicový prezident se už dnes během cesty sešel s "posledním evropským diktátorem" Alexandrem Lukašenkem. Společně tak chtějí čelit americkému imperialismu.

"Noví přátelé" jak sebe navzájem nazývali, utvořili "osu dobra", která je podle vládního běloruského tisku narážkou na "osu zla", tedy seznam států, které představují pro USA hrozbu a mezi kterými je například Severní Korea, Írán či Irák před rokem 2003.

Pakt proti imperialismu

Infobox

Infobox

  Přečtěte si:

 

 

 • Latinská Amerika má revolucionářský pakt
 • Chavez: Kůň na vlajce bude cválat doleva
 • Venezuela vyhostí amerického špióna
 • Ježíš byl revolucionář, prohlásil Chávez

 

 

 • EU zmrazila konta Lukašenka
 • Lukašenko vyhrál. Získal 82,6 procent
 • Vzkaz EU Lukašenkovi: K nám nesmíte

"Naše dvě země musejí držet pospolu," prohlásil Chávéz, blízký přítel kubánského vůdce Fidela Castra. 

"Po dni intenzivní práce jsme vytvořili strategickou alianci našich dvou států. Čelisti imperialismu a hegemonismu se svírají jak nad námi, tak nad Běloruskem," dodal prezident, který je jedním z nejhlasitějších kritiků politiky USA.

Dohoda je podle něj nezbytná k obraně obou zemí před vnějšími i vnitřními nepřáteli. Blíže však její obsah neupřesnil.

"Počet zemí ve světě, které odolávají diktátorským silám se zvyšuje," poznamenal Lukašenko, jehož vláda se stejně jako Chávézova opírá o podporu chudých, zejména rolnických vrstev.

Kvůli nedávným prezidentských volbám, ve kterých drtivě zvítězil Lukašenko a které byly západními pozorovateli označeny za zmanipulované, zavedly Spojené státy s Evropskou Unií vůči zemi sankce.

Chávéz bude v úterý pokračovat na své cestě po světě. Jeho dalším cílem je Rusko, kde chce jednat o koupi ruských stíhaček a vrtulníků.

autor: pev, ČTK | 25. 7. 2006 13:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama