Chavez: Kůň na vlajce bude cválat doleva

rst, ČTK
10. 3. 2006 8:00
Caracas - Neúnavný je ve snaze směrovat svou zemi levicový venezuelský prezident Hugo Chávez. Rozhodl, že kůň ve státním znaku bude cválat vlevo a ne vpravo, jako dosud.

Změnu znaku, který je i součástí státní vlajky, schválil tento týden parlament. Prezident své rozhodnutí odůvodnil tím, že kůň vypadal prapodivně, když běžel doprava a přitom měl krk otočený dozadu v opačném směru.

Podle něj historické kresby zřetelně ukazují, že původním záměrem bylo, aby kůň "cválal svobodně doleva".

Již minulý rok Chávez koně ze znaku kritizoval, když prohlásil, že "není venezuelský, ale imperialistický", poté, co se dozvěděl, že ho původně navrhl britský diplomat.

Osmá hvězda

Na žluto-modro-červené vlajce má také přibýt osmá hvězda. Sedm hvězd vlajky od roku 1863 reprezentovalo původních sedm provincií, které povstaly proti Španělsku.

Chávez navrhl, aby osmá hvězda představovala východní provincii Guayana, která byla původně Španělsku loajální, ale později se připojila k nezávislé Venezuele.

Vlajka s osmi hvězdami se již několik let používala v 19. století z podnětu jihoamerického hrdiny boje za nezávislost Simona Bolívara.

Osmá hvězda patří symbolu revoluce Simonu Bolívarovi.
Osmá hvězda patří symbolu revoluce Simonu Bolívarovi. | Foto: Reuters

Opozice: Další politický rozmar

Chávez nazval osmou hvězdu "Bolívarovou hvězdou", podobně jako hovoří o "Bolívarově revoluci", v jejímž čele stojí a jejímž prostřednictvím vede Venezuelu k socialismu.

Nový státní znak hodlá Chávez prezentovat u příležitosti dvoustého výročí vzniku vlajky, které připadá na neděli. Opozice již vyzvala na neděli 12. března k masovým protestům proti zmíněným kontroverzním změnám.

Chávezovi kritici změny odsuzují jako další z prezidentových politických rozmarů, který bude dosti nákladný, protože znak bude muset být změněn na penězích, v pasech i na úředních listinách.

 

Právě se děje

Další zprávy