Cestu na měsíc vzdali i Rusové. Převezme vesmír Čína?

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 2. 2010 21:03
Pokud tradiční velmoci vyklidí pole, budoucnost kosmonautiky může být v Číně či Indii
Foto: Reuters

Moskva - Několik dnů poté, co Američané oznámili, že kvůli škrtům v rozpočtu vesmírné agentury upouštějí od svého plánu návratu na Měsíc, se k nim přidali také jejich tradiční rivalové ve vesmírných dobrodružstvích Rusové.

Ruská vesmírná agentura podle agentury Interfax negovala ambici vyslat své kosmonauty na Měsíc. A svůj postoj nehodlá změnit ani poté, co Barack Obama oznámil, že se druhý americký program cesty na měsíc kvůli úsporám ruší.

Tato informace by mohla být vodou na mlýn pro Indii, která minulý týden oznámila, že se vydává opačnou cestou.

Představila ambiciózní projekt, v rámci kterého chce postavit kosmodrom a výcvikové středisko a do roku 2016 vypravit na oběžnou dráhu vlastní pilotovanou raketu se dvěma kosmonauty.

Tiskový mluvčí Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) S. Satish uvedl, že finanční náklady ISRO odhaduje na 4,8 miliardy dolarů. Indičtí experti již údajně začali projektovat kapsli, v níž by měla dvoučlenná posádka strávit sedm dní na oběžné dráze ve výšce asi tří set kilometrů.

Pokud budou vesmírné aktivity rozvíjejících se asijských zemí tak úspěšné, jak plánují, během několika let by mohly otěže vesmírného výzkumu převzít Indie a Čína.

Rovněž největší komunistická země planety v posledních měsících oznámila několik smělých vesmírných plánů, čínský program jde podle tamních úřadů podle plánů a chystají se další kosmické projekty. V říjnu by měla země vypravit svou druhou sondu k Měsíci.

Naopak Američané nyní řeší starost, s čím vlastně budou létat na oběžnou dráhu poté, co současnou generaci raketoplánů odložili k ledu.

 

Právě se děje

Další zprávy