Praha - Česká republika nebude vetovat bankovní unii, na které se v noci na čtvrtek v Bruselu dohodli ministři financí EU. Ani k ní ale nepřistoupí. Oznámil to český premiér Petr Nečas, citovaný Českou televizí.
EU přitom ve středu poskytla Česku záruky v podobě zvláštního unijního dokumentu, tzv. recitálu, na základě kterého nebudou moci být dceřinné banky v ČR, vlastněné zahraničními společnostmi, přeměněny na pouhé pobočky bez předchozího souhlasu národního regulátora, tedy ČNB.
"Získáváme navíc ujištění, že žádným způsobem nemůže dohledový orgán matky nabádat k případné transformaci na pobočku," řekl ČTK a Českému rozhlasu během mnohahodinového jednání náměstek ministra financí Radek Urban, který Česko v Bruselu zastupoval. "To by mohlo oslabit postavení českého dohledového orgánu."
Česká národní banka přesto trvala na právu veta, byť její vedení oznámilo, že akceptuje názor ministra financí Miroslava Kalouska, pro něhož jsou záruky poskytnuté právním výborem EU postačující.
Česko hrozilo vetem podobně jako Británie či Švédsko, neboť se mu nelíbila představa, že by dozor nad jeho bankovními domy vykonávala Evropská centrální banka.
Ministři financí EU se ale nakonec shodli na tom, že ECB bude přímo kontrolovat jen ty finanční instituce, jejichž bilanční suma je vyšší než třicet milard eur, a ty, u nichž tento ukazatel představuje pětinu hrubého domácího produktu příslušné země. Pokryty budou v každém případě tři největší banky v každé zemi eurozóny.
Fond společného pojištění vkladů zřejmě neprojde
K bankovní unii může ale přistoupit každý stát mimo eurozónu, který o to požádá.
Automaticky bude ECB vykonávat dozor nad bankami se státní účastí, nepřímo může ale ovlivňovat dění i v menších bankovních domech. O jejich aktivitách bude mít totiž pravidelný přehled a pokud se dostanou do potíží, zasáhne společně s národními regulátory.
Pravidelně bude kontrolováno 150 až 200 největších bank v Evropě. Bankovní unie vstoupí podle německé kancléřky Angely Merkelové v platnost v březnu 2014.
Česko se k bankovní unii zdráhalo přistoupit od samého začátku. Kvůli tomu, že více než devadesát procent bankovních domů v ČR je v rukou zahraničních finančních institucí. Nečasova vláda se - podobně jako ta britská - snaží delegovat na unijní orgány co nejméně pravomocí.
Na čtvrtečním summitu EU v Bruselu budou představitelé sedmadvacítky diskutovat také o dalších dvou pilířích bankovní unie, o společném fondu pojištění vkladů a o garančním fondu, do něhož by banky přispívaly určitými částkami, jež by se později použily v případě, že by se některá z nich dostala do potíží.
Zatímco garanční fond bude podle všeho schválen, totéž neplatí pro fond společného pojištění vkladů.