Německý deník velebí Česko za postoj k Tchaj-wanu. Berlín takovou odvahu nemá, míní

ČTK ČTK
před 1 hodinou
Česko dělá vůči Tchaj-wanu kroky, ke kterým nemá Německo odvahu. V komentáři k návštěvě bývalé tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v Praze to napsal německý deník Die Welt. Podle něj se přitom Praze navzdory čínské kritice politika vůči ostrovní zemí vyplácí, především hospodářsky.
Prezident Petr Pavel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a tchajwanská exprezidentka Cchaj Jin-wen na konferenci Forum 2000, 14. října 2024, Praha.
Prezident Petr Pavel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a tchajwanská exprezidentka Cchaj Jin-wen na konferenci Forum 2000, 14. října 2024, Praha. | Foto: ČTK / Deml Ondřej

"Bývalá tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen cestuje po Evropě, hostem je v Bruselu - a v Česku. Že zavítala na návštěvu Prahy, a ne Berlína, má svůj důvod: Žádná jiná západní vláda nestojí tak důsledně na straně Tchaj-wanu jako ta česká," napsal německý list Die Welt.

Tchajwanská exprezidentka Cchaj se v pondělí zúčastnila konference Forum 2000 a setkala se i s předsedy obou komor českého parlamentu Milošem Vystrčilem a Markétou Pekarovou Adamovou. Oba politici v minulosti asijskou zemi navštívili. Čínská ambasáda se proti návštěvě ohradila a vyzvala české úřady, aby dodržovaly zásadu jedné Číny a respektovaly svrchovanost a územní celistvost Číny.

Peking považuje ostrovní zemi za svou odštěpeneckou provincii a politické síly blízké exprezidentce označuje za separatisty. Tchaj-wan i přes čínské výhrůžky funguje od roku 1949 de facto nezávisle. Čínský režim nelibě nese, když zahraniční politici jednají s tchajwanskými představiteli, protože podle něj tak budí zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Opakovaně je kvůli tomu kritizuje. Česko nemá s Tchaj-wanem diplomatické vztahy a uznává ho oficiálně jako součást Číny.

Die Welt ve svém článku upozornil také na to, že si tchajwanská exprezidentka na okraj konference Forum 2000 potřásla rukou s prezidentem Petrem Pavlem. Po svém zvolení v roce 2023 si Pavel s Cchaj Jing-wen telefonoval a ujistil ji, že Tchaj-wan a Česko sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství.

Německý list napsal, že se Česku jeho politika vůči Tchaj-wanu vyplácí hlavně hospodářsky. "Tchaj-wan se stal jedním z nejdůležitějších investorů v Česku. Ze slibovaných čínských investic jsou čeští politici naopak spíše zklamaní," napsal. České sbližování s Tchaj-wanem je podle Die Welt také důsledkem "odcizení od Číny", která "podporuje Moskvu v její útočné válce proti Ukrajině".

Už před návštěvou tchajwanské exprezidentky chválil českou politiku také další německý list - Frankfurter Rundschau, který napsal, že Česko má "sebevědomou politiku" vůči Číně, nenechá si Pekingem diktovat, s kým se její politici budou setkávat, a jde příkladem i ostatním zemím EU. "Tato malá země vede už delší dobu s Pekingem boj Davida s Goliášem," uvedl.

Video: Čína má jednu obrovskou výhodu. Západ se jí v tom nemůže rovnat, sinoložka varuje (1. 8. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Olga Lomová | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy