Radši se vzdát dotací než sem pustit migranty. Česko bude dál ignorovat kvóty, hrozí vysoká pokuta

Ondřej Houska Ondřej Houska
7. 9. 2017 6:49
Čeští politici budou nadále ignorovat povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Nic na tom nemění ani rozhodnutí Soudního dvora EU. "Nadále (s kvótami) nesouhlasíme," reagoval na rozhodnutí soudu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V rámci kvót přijatých v roce 2015 si země EU měly z Řecka a Itálie přerozdělit až 120 tisíc uprchlíků. Na Česko jich připadalo zhruba 2600, přesto přijalo jen 12 běženců. Eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos v reakci na rozhodnutí soudu potvrdil, že pokud tyto země nezmění postoj, žaloba přijde.
Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha/Brusel - Povinné kvóty pro přijímání uprchlíků platí, Česko se ale jimi řídit nebude. Čeští politici navzdory rozhodnutí nejvyššího soudu v Evropské unii dál odmítají, aby do země na základě kvót přicházeli uprchlíci z Řecka a Itálie. Evropská komise kvůli tomu nejspíš Česko požene před soud, který na něj může uvalit vysokou pokutu.

Soudní dvůr EU odmítl žalobu Slovenska a Maďarska proti kvótám. Bratislava a Budapešť argumentovaly z formálního hlediska: Tvrdily, že EU při přijetí kvót nedodržela náležité procesní postupy. To ale soud odmítl. "Mechanismus (kvót) napomáhá Řecku a Itálii zvládat dopady migrační krize z roku 2015 a je přiměřený," rozhodli soudci v Lucemburku. Podle nich platné evropské právo zavedení kvót umožňuje.

"Nadále (s kvótami) nesouhlasíme," reagoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Proti povinnému přijímání uprchlíků jsou prakticky všechny české politické strany. "Je pro mě těžko uchopitelné, že unijní soud na kvótách nic špatného nevidí a že si jejich nefunkčnost neuvědomuje," tvrdí Jana Černochová (ODS).

Kvóty opět odsoudil i prezident Miloš Zeman. "Evropská unie pod výhrůžkou, že nám zastaví dotace, nás bude nutit, abychom na naše území přijali v první fázi několik tisíc muslimských migrantů. Kdyby bylo nejhůř, je vždycky lépe vzdát se evropských dotací než sem pustit migranty," tvrdí prezident. Česku ale ve skutečnosti omezení nebo zastavení evropských dotací kvůli nerespektování kvót nehrozí.

V rámci kvót přijatých v roce 2015 by si země EU měly z Řecka a Itálie přerozdělit až 120 tisíc uprchlíků. Na Česko jich připadá zhruba 2600. Česko před dvěma lety hlasovalo spolu se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem proti jejich přijetí. Ostatní země EU ale odpůrce přehlasovaly. Bratislava s Budapeští se následně obrátily na soud.

Jen 12 uprchlíků

Česko zatím podle povinných kvót přijalo jen 12 běženců a od jara loňského roku úplně přestalo nabízet, že přijme další. Vláda to letos schválila ve speciálním usnesení. Poláci a Maďaři nepřijali ani jednoho uprchlíka.

Evropská komise proto Česku, Polsku a Maďarsku, pohrozila soudem kvůli nerespektování platných zákonů. Eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos v reakci na rozhodnutí soudu potvrdil, že pokud tyto země nezmění postoj, žaloba přijde. "Všechny členské země se musí soustředit na splnění svých závazků," tvrdí Avramopulos.

Pokud by Soudní dvůr EU následně dal komisi za pravdu, nejspíš by Česko a ostatní země odsoudil k vysoké jednorázové pokutě a k placení fixní částky za každý den, kdy by dál odmítaly rozhodnutí respektovat. O zastavení dotací, navzdory tomu, co tvrdí prezident Zeman, rozhodnout nemůže.

Slovákům žaloba nehrozí

Kromě Česka svůj postoj ke kvótám nezmění ani Maďarsko. Naopak slovenský premiér Robert Fico dal najevo, že včerejší rozhodnutí evropského soudu respektuje, i když kvóty považuje za špatný krok.

Slovákům, na rozdíl od Čechů, žaloba ze strany Evropské komise nehrozí. Přijali sice pouze 16 uprchlíků, tedy jen o čtyři více než Češi. Na rozdíl od nich ale pravidelně nabízejí další místa a netvrdí, že už v žádném případě nikoho nepřijmou.

Platnost povinných kvót vyprší už tento měsíc. Země EU si na jejich základě zatím rozdělily jen necelých 28 tisíc uprchlíků místo plánovaných 120 tisíc. Čeští politici tvrdí, že to dokazuje nefunkčnost kvót. Jejich zastánci namítají, že v rámci kvót budou přerozděleni prakticky všichni uprchlíci, kteří splní podmínky. Důvodem nižšího počtu přemístěných lidí je podle nich fakt, že po dohodě zemí EU s Tureckem o zastavení migrace do Evropy přichází mnohem méně lidí než v době, kdy byly kvóty schváleny.

V rámci kvót se mají mezi státy EU rozdělit jen skuteční uprchlíci, kteří prchají před válkou a jiným typem nebezpečí, a mají tedy nárok na udělení azylu. Jde hlavně o Syřany a Iráčany.

Česko tvrdí, že odmítání kvót neznamená, že by se nechtělo podílet na snaze vyřešit migrační krizi. Ve středu by se například podle informací Aktuálně.cz mělo domluvit s Itálií na společné pomoci migrantům v africkém Pobřeží slonoviny. Pomoc má zabránit tomu, aby se tamní občané snažili dostat do Evropy.

V Česku chybí někdo, kdo by se snažil problémy řešit a kdo by se snažil společnost nestrašit, obavám lidí rozumím, říká šéfredaktor Respektu. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy