Migrantů, kteří doplují do Itálie, výrazně ubylo. Na moři proti nim zasahují Libyjci

Ondřej Houska Ondřej Houska
14. 8. 2017 12:38
Migrantů, kteří z Libye připluli do Itálie, je za srpen skoro o 80 procent méně než za stejné období loňského roku. Proti lodím s migranty zasahuje ještě ve vlastních vodách libyjská pobřežní stráž a vozí je zpět do Libye. Humanitární organizace to kritizují, Libye podle nich není bezpečnou zemí.
Migranti na Sicílii.
Migranti na Sicílii. | Foto: Reuters

Tripolis/Řím - Kvůli migrantům, kteří z Libye plují do Itálie, Rakousko ještě nedávno hrozilo vysláním své armády na společnou hranici k Brennerskému průsmyku.

Politici ve Vídni tvrdili, že by se z Itálie do Rakouska mohly chtít dostat tisíce běženců.

Do Itálie teď ale z Libye přes Středozemní moře připlouvá výrazně méně lidí než ještě před pár týdny. Za prvních 10 dní měsíce srpna jejich počet klesl na zhruba 1500, což je skoro o 80 procent méně než za stejné období loňského roku.

Podstatně méně migrantů v Itálii přistálo i v červenci. Ještě během června jich přitom připlouvalo až o pětinu víc než loni. Za celý rok 2016 to bylo 181 tisíc lidí.

Podle Říma jsou aktuální čísla důkazem, že Itálie zvolila proti pašerákům migrantů správný postup.

"Když jsme řekli, že naším cílem je obnovit libyjskou pobřežní stráž, vypadalo to jako přelud. Ale jen za minulý víkend stráž zachránila 1180 migrantů," řekl italský ministr vnitra Marco Minniti.

Itálie vybavila libyjskou pobřežní stráž pátracími loděmi. Libyjci s jejich pomocí začali hlídkovat ve svých vodách. Plavidla s migranty, které tam zadrží, odvážejí zpět do Libye.

Boj proti migraci jako priorita

Itálie teď chce s pomocí ostatních zemí Evropské unie zlepšit podmínky v táborech v Libyi, kde migranti žijí. "Další stovky tisíc lidí čekají v Libyi na to, aby se mohli vydat na nebezpečnou plavbu, která často končí smrtí," řekl německému deníku Bild italský ministr zahraničí Angelino Alfano.

Pokud se podmínky v Libyi zlepší, mělo by to snížit motivaci migrantů snažit se odplout do Evropy.

Podle Alfana musí být boj proti migraci z Libye prioritou pro celou Evropskou unii. "Potřebujeme významně, opakuji, významně investovat v Libyi i v Africe," dodal Alfano pro italský deník La Stampa.

Tento přístup kritizuje řada humanitárních organizací. Podle nich Libye pro běžence není bezpečnou zemí a v tamních táborech jim hrozí mučení, sexuální násilí i smrt.

Některé organizace, jako například Lékaři bez hranic, taky pozastavily své pátrací akce po lodích s migranty. Tvrdí, že libyjská pobřežní stráž jim vyhrožuje střelbou.

"Evropské země a libyjské úřady společně zavádějí blokádu, která má lidem znemožnit hledat bezpečí. To je nepřijatelný útok na lidské životy a důstojnost," tvrdí ředitel operací Lékařů bez hranic Brice de la Vingne. Pokus doplout do Itálie letos nepřežilo zhruba 2600 migrantů.

Nemají nárok na azyl, upozorňuje Řím

Italové upozorňují na to, že většina lidí, kteří se na cestu z Libye přes moře vydávají, nemá nárok na azyl. Podle údajů OSN je to případ víc než 70 procent migrantů. Jde o občany zemí, jako je Nigérie, Bangladéš, Guinea nebo Pobřeží Slonoviny. Většina z nich neprchá před násilím, ale do Evropy se snaží dostat kvůli naději na lepší životní podmínky.

Řím zároveň požaduje, aby si ostatní země EU mezi sebou rozdělily část z lidí, kteří se do Itálie dostanou a nárok na azyl mají. Státy unie by to měly dělat na základě předloni schválených evropských kvót na přerozdělování uprchlíků. Česko, Polsko a Maďarsko to ale odmítly. Evropská komise jim proto hrozí soudem kvůli nerespektování platných evropských předpisů.

Uprchlíci se vylodili uprostřed rušné pláže ve Španělsku | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy