Čeští piloti budou moci zasáhnout nad Slovenskem a naopak. Ministři v Bruselu podepsali dohodu

ČTK ČTK
15. 2. 2017 15:19
Česká republika a Slovensko budou více spolupracovat při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Smlouvu v Bruselu podepsali ministři obrany obou zemí Martin Stropnický a Peter Gajdoš. Dohoda začne platit zřejmě kolem poloviny letošního roku. Podle Gajdoše mají Slováci rozpracované podobné dohody také s Polskem a Maďarskem.
Český ministr obrany Martin Stropnický.
Český ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: Economia

Brusel - Ministři obrany České republiky a Slovenska Martin Stropnický a Peter Gajdoš podepsali smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru obou zemí.

Stalo se tak na okraj jednání ministrů obrany NATO v Bruselu. Podle českého ministra by měla smlouva začít platit kolem poloviny letošního roku, až ji potvrdí parlamenty a prezidenti obou zemí.

"Dosáhli jsme nadstandardní podoby vzájemné spolupráce," poznamenal před novináři Gajdoš a dodal, že se těší, až smlouva začne fungovat v praxi.

Slováci mají podle něj nyní podobné dohody rozpracované i s Polskem a Maďarskem. Slovenské letectvo, které využívá ruská letadla MiG-29, má dostatek strojů k zajištění závazků ohledně NATO, dodal slovenský ministr.

Severoatlantická aliance zajišťuje ochranu svého vzdušného prostoru pomocí společného systému protivzdušné obrany (NATINAMDS). Například české letectvo do něj vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které jsou pak pod aliančním velením. Systém je určen k obraně před vojenskými hrozbami.

Česko-slovenská dohoda, pokud začne platit, ale navíc umožní, aby piloti mohli zasáhnout na území druhého státu i zbraněmi například ve chvíli, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit.

Stropnický vysvětlil, že jedna země by mohla pomoci také v situaci, kdy by třeba povětrnostní podmínky neumožnily strojům druhého ze států vůbec vzlétnout. "Už dnes platí to, že si vzájemně při výcviku rigorózně nehlídáme hranici nebo při potřebě využití letiště partnera," podotkl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy