Čeští piloti budou mluvit z gripenů utajeně. Armáda nakoupí šifrovače hlasu za 26 milionů

ČTK ČTK
10. 9. 2016 13:45
Ministerstvo počítá s nákupem 30 jednotek kryptomodulů, tedy šifrátorů hlasu a 15 ovládacích panelů. Technologie má zajistit, aby české stíhačky mohly komunikovat s dalšími jednotkami spojenců z NATO. Zakázka bude zadána italské společnosti Leonardo - Finmeccanica - Societa per azioni, která je jediným výrobcem tohoto systému. České stíhací letouny by měly být vybaveny šifrátory do konce listopadu 2018.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo obrany koupí pro letouny gripen systém utajované komunikace. Technologie má zajistit, aby české stíhačky mohly komunikovat s dalšími jednotkami spojenců z NATO. Sdělil to mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Informace o zakázce bude v pondělí předložena vládě.

Ministerstvo počítá s nákupem 30 jednotek kryptomodulů, tedy šifrátorů hlasu a 15 ovládacích panelů. Podle Medka je pořízení technologií nezbytné pro splnění možnosti vzájemné spolupráce jednotek NATO. "Zároveň umožní vzdušným silám Armády České republiky rozšíření schopností," dodal.

Zakázka bude zadána italské společnosti Leonardo - Finmeccanica - Societa per azioni, která je jediným výrobcem tohoto systému. Ten používají podle Medka i další spojenci z NATO a jeho použití určuje také smlouva o pronájmu letounů.

České stíhací letouny by měly být vybaveny šifrátory do konce listopadu 2018, ministerstvo má za zakázku zaplatit asi 26,5 milionu korun bez DPH. "Součástí zakázky bude garance zajištění logistické podpory, technických a finančních parametrů po dobu provozu systému, minimálně do roku 2027," dodal Medek.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy