Evropa buduje armádu dobrovolníků v záloze. Čtyři tisíce neziskovek verbují zájemce

Markéta Hronová Markéta Hronová
27. 1. 2017 19:15
Dobrovolnictví v rámci Evropské unie funguje už téměř dvacet let a zájem o něj mezi mladými lidmi v Česku stoupá. Předseda Evropské komise Juncker v září oznámil, že chce vybudovat “armádu” dobrovolníků, kteří budou v záloze. Když přijde zemětřesení, záplavy nebo uprchlická krize, unie je zavolá na pomoc. Registrace do programu začala už v prosinci, už nyní je zaregistrovaných deset tisíc lidí. Do roku 2020 by v programu mělo být až 100 tisíc dobrovolníků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Marek Danč

Praha – Filip Gábor vyrazil v létě 2015 jako dobrovolník na dva měsíce do Gruzie. Pracoval tam na společném projektu gruzínské organizace DRONI a české organizace Be International. "Cílem bylo zapojit hlavní město Gruzie Tbilisi do mezinárodní sítě map USE-IT, které jsou zaměřené na mladé cestovatele," popisuje Gábor.

Podobně jako on vyjede pomáhat do ciziny zhruba 120 českých dobrovolníků ročně, ještě o něco víc jich skrz program Evropská dobrovolná služba do Česka přijíždí pomáhat. Předseda Evropské komise Jean-Claud Juncker je ale přesvědčený, že by dobrovolníků mělo být více, zejména kvůli humanitárním či přírodním katastrofám.

"Potřebujeme mnohem více solidarity. V Evropě je řada mladých lidí se sociálním cítěním – ti chtějí pro společnost dělat něco, co má smysl. Mohli by dobrovolně pomáhat tam, kde to je nejvíc potřeba, a reagovat tak na krizové situace," vysvětlil v září loňského roku předseda komise Juncker, proč chce, aby co nejdříve vznikl Evropský sbor solidarity.

Nejdřív vyškolit, pak pomáhat

Do dobrovolnických sborů se už od loňského prosince mohou hlásit mladí lidé, kteří chtějí být "dobrovolníky v záloze". Absolvují školení, a v případě potřeby je Evropská komise povolá do služby.

Do roku 2020 by v registru dobrovolníků podle Junckera mělo být sto tisíc lidí mezi 17 a 30 lety. Evropská komise chce nyní oslovit mladé lidi, kteří by měli zájem se do programu zaregistrovat. Ti by nejdříve museli absolvovat školení, jak v krizových situacích pomáhat.

"Aby pak na místě nebyli spíš na obtíž, než že by pomáhali krizovou situaci řešit," vysvětluje vedoucí Odboru pro mládež Petra E. Votočková z Domu zahraničních služeb.

Účastníkům dobrovolnického týmu uhradí Evropská komise ubytování, stravu, cestovné, pojištění a kapesné. O pomoc dobrovolníků stojí přes čtyři tisíce organizací v celé Evropě. Aby se sbory solidarity mohly více rozšířit, rozpočet pro celou Evropu se letos zvýšil o 40 procent oproti loňsku. Česko pro rok 2017 získá 2,3 milionu eur. Vyjet by mohlo až 200 mladých lidí.

Práce bylo dost, každý si mohl vybrat

Filip Gábor měl v Gruzii na starosti správu sociálních médií a webu, shánění donátorů a sponzorů, organizoval crowdfoundingovou kampaň. "Práce bylo dost. Každý dobrovolník si mohl vybrat, na čem chce pracovat. Někteří se věnovali designu mapy, fotografování, psaní textů a podobně," popisuje.

Učili se od sebe navzájem a zbyl jim i čas na cestování. "Pomohlo mi to naučit se pracovat v mezinárodním kolektivu i v jiné kultuře a získal jsem mnoho praktických dovedností v oblasti copywritingu i komunikaci s byznys partnery," vyjmenovává Gábor výhody, které mu dobrovolničení přineslo.

Francouzka Amandine (na fotografii v černém klobouku s pavučinou) spolupracovala jako dobrovolnice v neziskové organizaci Hodina H, kde se věnovala vzdělávání a práci s d
Francouzka Amandine (na fotografii v černém klobouku s pavučinou) spolupracovala jako dobrovolnice v neziskové organizaci Hodina H, kde se věnovala vzdělávání a práci s d | Foto: archiv Domu zahraničních služeb

Juncker chce, aby dobrovolníci ze sborů solidarity byli připraveni na pomoc v oblasti vzdělávání, zdravotní péče, sociálního začleňování, integrace uprchlíků i stavebnictví. Zejména pak v případech nějaké humanitární či přírodní katastrofy.

Například při hypotetickém úniku ropy do Severního moře by mohla dánská dobrovolnice jet na devět měsíců pomáhat do nejpostiženější oblasti Švédska. Podílela by se tam na záchraně zvířat a čištění postižených míst.

Vyjet do zahraničí znamená naučit se žít s lidmi z odlišného kulturního prostředí a zlepšit si jazykové dovednosti. Z analýzy dopadů dobrovolnictví za posledních dvacet let také vyplynulo, že lidé, kteří touto zkušeností prošli, umějí lépe zacházet s financemi či pracovat v týmu.

Během dosavadních dvaceti let Evropská unie podpořila 100 tisíc dobrovolníků. Tedy zhruba stejný počet, který chce Juncker sehnat za tři roky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy