Wikileaks: US looked into Czech arms sales to Syria

Czech News Agency, Aktualne.cz
2. 12. 2010 15:50
In 2006, US interested in Czech arms-trading giant Omnipol because of its sales to Syria
Foto: Repro: Aktuálně.cz

New York - US diplomatic cables disclosed by the server Wikileaks, this week's hot topic, show that in 2006, the USA was interested in an arm sale to Syria carried out by a Czech firm Omnipol that trades with defense and aerospace equipment. Specifically, US diplomats wanted to know how was the sale financed.

US consider Syria a potentially risk country because of its ties with Iran and Hamas and concerns over a possible nuclear bomb program.

Read more: Czech Republic in possible violation of Iran sanctions

American diplomats in 2006 inquired the Austrian government, because it was believed that the transaction was financed by the Austrian Creditanstalt bank.

The cables do not indicate whether the arms trade was really carried out or not.

Read more: Leading Party's donor ran secret communists' arms deals

Read more: Tatra to sell trucks and military vehicles to Russia

The cable voiced a concern that "Syria was preparing to purchase rocket motors for training aircraft from the Czech supply company Omnipol. Financing was to be arranged with Creditanstalt."

According to the cable from the US embassy in Vienna from February 17, 2006, the Austrian government responded that Bank Austria Creditanstalt did not make business directly with Omnipol but the Czech firm had an account in the HVB Czech bank, a Czech subsidiary of Creditanstalt.

HVB Czech needed an approval from Creditanstalt for all transactions exceeding EUR 500,000. An Austrian senior official, whose name is left out in the leaked cable, however stated that the bank was financing only Omnipol's acquisitions of US military equipment for the Czech army.

Czech arms exports to Syria are not possible without the authorization by the Industry and Trade Ministry. The Czech counter-intelligence agency BIS stated in its annual report for 2006 that "representatives of companies and official institutions" in Syria, North Korea and Iran (countries believed to be developing own missile and WMD programs) were interested in 2006 "about some particular equipment from the mechanical engineering sector".

Omnipol is among largest Czech traders with military and airplane equipment. Last year, the firm's profit grew to 32 billion (EUR 1.28 billion) from the 31.1 billion in 2008. 

Read more: START treaty signature in Prague: A breath of fresh air

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 14 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy