Armáda vyplatila firmě Kalouskova přítele deset miliard

Sabina Slonková
4. 10. 2010 8:19
Firma Omnipol byla preferovaným prostředníkem při nákupu zbraní, ukazuje nový audit
Největší obchod Omnipolu dojednával Martin Barták ještě coby náměstek
Největší obchod Omnipolu dojednával Martin Barták ještě coby náměstek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Armáda v uplynulých dvanácti letech vyplatila firmě Omnipol a společnostem s ní spojeným na zbrojních zakázkách přes deset miliard korun. Platby vzrostly zejména v éře Topolánkovy vlády, rekordní byly za ministryně Vlasty Parkanové a jejího nástupce Martina Bartáka.

Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou zpracoval aparát současného ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a redakce Aktuálně.cz ji má k dispozici.

Firmy spojované se zbrojařem Richardem Hávou inkasovaly od státu miliardy korun coby prostředníci při nákupech zbraní pro armádu. Ministerstvo obrany nyní hodlá po dohodě s premiérem Petrem Nečasem změnit pravidla hry tak, aby jednotlivé transakce byly čistě v režii resortu.

Překupníky prosazuje Kalousek

Role překupníků, kterou před lety po dohodě s armádou oficiálně navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu, by měla definitivně skončit. I přes nesouhlasné hlasy lídra TOP O9 a Hávova přítele Miroslava Kalouska.

"Pro analýzu příjmů společnosti Omnipol jsme využili informace o fakturacích a projektech realizovaných se společnostmi Omnipol (staré IČO), Omnipol (nové IČO), Zenit a Poličské strojírny, které jsou s ní svázány personálně, organizačně a ekonomicky," stojí v dokumentu.

Zpráva nicméně neříká, jaké byly provize Omnipolu a "jeho" firem z jednotlivých obchodů. Tyto údaje totiž resort nemá k dispozici. Z výročních zpráv Omnipolu nicméně podle zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že legální provize dosahovaly stamilionových částek.

Analýza role prostředníků bude součástí auditu zakázek, který ministerstvo obrany právě dokončuje. Ministr Vondra zatím odmítl dílčí zprávy komentovat.

"Ještě nemám k dispozici souhrnnou kontrolní zprávu. Jakmile se s ní seznámím, budu informovat. Do té doby se zdržuji komentáře," reagoval na otázky k platbám pro prostředníky ministr.

Zlaté časy za Topolánka

Z údajů ministerstva obrany vyplývá, že do roku 2005 vystavoval Omnipol a s ním spojené společnosti armádě faktury v rozmezí 160 až 450 milionů ročně. Před pěti lety, kdy nastoupila vláda Mirka Topolánka, se situace změnila: faktury se přehouply přes miliardu ročně.

Tak například v roce 2006 už to byla miliarda a půl, stejná částka i o rok později. Armáda tehdy nakoupila přes prostředníky například bezkontaktní zapalovače, náhradní díly pro vrtulníky Sokol, přenosný protiletadlový raketový komplet a platila i nákladné zničení nepotřebné munice.

Rekordní pak byly příjmy Omnipolu a "jeho" firem v roce 2009, kdy armáda nakoupila letouny CASA a Zenit pak resortu fakturoval opravy vrtulníků Sokol. Celkový účet: 3,1 miliardy korun.

O nákupech španělských transportních letounů CASA rozhodl odcházející Topolánkův kabinet v dubnu 2009, bez výběrového řízení a navzdory požadavkům armádních expertů. Ministryní tehdy byla Vlasta Parkanová (TOP 09), fakticky ale obchod sjednával její náměstek a pozdější nástupce Martin Barták.

Na žádost o rozhovor Barták, který je dnes náměstkem u ministra Kalouska, nereagoval.

Přísně tajné provize

Ani dokumenty ministerstva obrany ale nedávají odpověď na otázku, kolik prostředníci, jako je Omnipol, na armádních obchodech vydělávají.

Armádní experti tvrdí, že se provize liší zakázku od zakázky a bez dokladů ji lze jen odhadovat. V analýze pro ministra Vondru nicméně tvrdí, že například marži Omnipolu v případě překupu švédského PL systému RBS 70 odhadují na 60 až 100 procent původní ceny.

Společnost Omnipol se k dokumentům ministerstva obrany ani ke svým provizím zatím nijak nevyjádřila.Ve firemním sídle nebyl ve čtvrtek ani v pátek k zastižení nikdo, kdo by je komentoval.

V pátek odpoledne se nakonec ozval jeden z náměstků generálního ředitele Michala Hona a prohlásil: "Zašlete prosím otázky mailem, sejde se nad nimi představenstvo, které pak rozhodne, zda vám společnost odpoví."

Jak dodal, rozhodně to nebude přes víkend.

Něco nicméně napovídají výroční zprávy Omnipolu. Z nich vyplývá, že společnost uvádí za posledních pět let obchodní marži 840 milionů korun. Kolik z toho tvoří přímo obchody s ministerstvem obrany už ale ve zprávách uvedeno není.

Společnost Omnipol dnes oficiálně vlastní děti Richarda Hávy, on sám veřejně tvrdí, že už z tohoto byznysu vycouval.

"S firmou Omnipol nemám nic společného. S dotazy určenými firmě Omnipol se zásadně obracejte na její vedení," reagoval na otázky ohledně provizí Háva.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy