Češi se vracejí do Egypta, mimo letoviska se nedostanou

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
5. 9. 2013 13:40
Dvě české cestovní kanceláře obnovily zájezdy navzdory varování ministerstva
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V egyptských letoviscích přistáli po nepokojích první čeští turisté. Zájezdy obnovily cestovní kanceláře Fischer a Blue Style.

Ministerstvo zahraničních věcí však situaci v zemi nadále považuje za nepředvídatelnou a své doporučení do Egypta necestovat nezměnilo.

Do letoviska Marsa Alam ve čtvrtek ráno dorazilo 185 klientů CK Fischer. Podle mluvčího kanceláře Jana Osúcha jsou vyprodány i další dva lety - v pondělí do Hurghady a následující čtvrtek opět do Marsa Alam. "Další zářijové zájezdy jsou zatím vyprodány z 60 procent," uvedl Osúch.

Turisty ve čtvrtek vypravila i kancelář Blue Style. Druhý let naplánovala do Hurghady na pondělí. Další budou následovat od 14. září.

CK Fischer obnovení zájezdů od začátku září avizovala už minulé úterý. K rozhodnutí kancelář vedl zájem klientů, uklidnění situace v Egyptě z posledních tří týdnů a také přesvědčení, že letoviska jsou nyní bezpečná. "Měli jsme informace od delegátů a partnerů na místě jako například od hoteliérů nebo pracovníků turistického centra, že situace je naprosto klidná. Já jsem teď na místě, jsme 720 kilometrů od Káhiry. Je tu klidno, bezpečno, vůbec nic se tu neděje," popsal Aktuálně.cz Osúch.

K obnovení zájezdů se kancelář inspirovala také v zahraničí. "Například ve Velké Británii vláda k žádnému doporučení do letovisek nejezdit ani nepřistoupila. Nadále tam jezdí Malťané, Kypřané či Portugalci," řekl Osúch.

I Blue Style se odvolává na Británii. "Bereme na vědomí současné doporučení MZV ČR, nicméně situaci v turistických letoviscích nepřetržitě monitorujeme prostřednictvím našich delegátů a místních partnerů a víme, že v letoviscích panuje klid. Tomu nasvědčuje i fakt, že velké cestovní kanceláře například z Velké Británie stále vypravují lety do Egypta," uvedla v prohlášení ředitelka kanceláře Lenka Berberi.

"Ministerstvo ve čtvrtek či pátek uvedlo, že pokud bude situace nadále klidná, stanovisko přehodnotí po víkendu. Nestalo se tak. My se tomu mírně divíme, ale myslíme si, že to je otázka desítek hodin či několika dnů," řekl Osúch.

Ale ministerstvo zahraničí stanovisko zatím měnit nehodlá a oporu pro rozhodnutí také hledá za hranicemi. Například v Německu totiž ruší velké cestovní kanceláře zájezdy do Egypta až do 29. září, moratorium přitom dosud platilo pouze do 15. září. "Situace v Egyptě je stále nepředvídatelná a nestandardní. V zemi platí výjimečný stav a v některých částech také zákaz vycházení," upozornila mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Foto: Aktuálně.cz

"Nepokoje probíhají pouze v Káhiře, a to v pátek odpoledne, když jdou lidé z modliteb," namítá Osúch.

Právě v den, kdy čeští turisté do Egypta dorazili, přežil ministr vnitra Muhammad Ibráhím pumový útok na konvoj poblíž jeho domu v Káhiře. Výbuchy zranily nejméně šest lidí, informovala agentura DPA.

Asociace cestovních kanceláří ČR snahy o obnovení zájezdů vítá. Chápe prý stanoviska ministerstva, ale dodává, že se jedná pouze o doporučení nikoli zákaz. "Cestovní kanceláře mají plné právo se takovým doporučením řídit, nebo neřídit. Je třeba rozhodnutí cestovních kanceláří plně respektovat, protože jej činí profesionálně a s plným vědomím míry rizik," uvedl v prohlášení mluvčí ACK ČR Jan Papež.

Turisté, kteří nyní do Egypta vyrazí, se musejí smířit s tím, že neopustí letoviska. Takzvané fakultativní zájezdy například k pyramidám do Gízy nebo za dalšími starověkými památkami si momentálně nekoupí.

"U cesty za památkami mimo letoviska, která by byla 500 či 700 kilometrů dlouhá - aniž bychom si mysleli, že by se klientům mohlo něco stát - nemůžeme riskovat, že se autobus zdrží a dostane se například do nějaké demonstrace," vysvětlil Osúch. Fischer klientům i nadále radí nezúčastňovat se žádných veřejných shromáždění. "Říkáme to klientům nadále i přesto, že už se taková shromáždění v letoviscích ani nekonají," řekl mluvčí.

CK Fischer se zatím nebojí finančních ztrát. "Očekáváme je v jednotkách milionů korun. Jestli se podaří získat důvěru lidí a zájem vydrží i v případě podzimních a zimních zájezdů, tak dvoutýdenní výpadek nemůže cestovní kanceláři naší velikosti způsobit významnější ztráty," řekl Osúch. Kancelář prodělala zejména na prázdných letadlech, která vypravila pro klienty v období nepokojů. V takových případech jsou náklady statisícové.

Zájem o zájezdy do Egypta utichl v červenci v období nepokojů a v podstatě se zastavil poté, co ministerstvo zahraničí v srpnu vydalo doporučení do země necestovat. "Už z minulosti víme, že lidé jsou na taková doporučení velmi senzitivní a trvá několik týdnů, než si sami vyberou, zda pojedou," vysvětlil Osúch.

Se zklidňováním situace ale zájem klientů opět narůstal. Pomohlo možná i to, že kanceláře musely zlevnit. "Museli jsme zatraktivnit ceny, máme ale oporu v hoteliérech, kteří nám poskytují různé slevy. Mluvím s vámi z pětihvězdičkového hotelu, který je dle mého odhadu poloprázdný," vysvětlil Osúch.

Nepokoje v Egyptě odstartovalo sesazení prezidenta Muhammada Mursího 3. července. Demonstrace proti němu i na jeho podporu přerostly v konflikty s armádními ozbrojenci, které v polovině srpna vyústily v hromadné krveprolití, při němž zahynulo přes 450 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy