Češi, kteří zahynuli ve francouzských Alpách, zřejmě nevěděli o varování před lavinami

ČTK ČTK
16. 9. 2015 14:23
Francouzská prokuratura začala vyšetřovat neštěstí, při kterém v úterý zahynuli v lavině ve francouzských Alpách tři čeští a čtyři němečtí turisté. Podle místní rozhlasové stanice Alpes 1 se skupina amatérských alpinistů pustila do akce, i když pro výstup k vrcholu Dôme de Neige des Ecrins nebyly zcela bezpečné podmínky. Meteorologové v oblasti informovali, že hrozí lavinové nebezpečí. Je však možné, že tyto informace se ke skupině nedostaly. Francouzské úřady chtějí po tragédii zlepšit informovanost zahraničních návštěvníků o rizicích hor.
Alpy, ilustrační foto
Alpy, ilustrační foto | Foto: CPA Eduard Erben

Paříž - Francouzská prokuratura ve středu zahájila vyšetřování neštěstí, při němž v úterý zahynuli v lavině ve francouzských Alpách tři čeští a čtyři němečtí turisté.

Podle místní rozhlasové stanice Alpes 1 se amatérští alpinisté pustili do akce navzdory tomu, že pro výstup k vrcholu čtyřtisícovky Dôme de Neige des Ecrins nebyly zcela bezpečné podmínky.

Jediná německá členka výpravy, která pád masy sněhu se štěstím přežila, se nyní zotavuje v nemocnici.

"Všichni mrtví jsou muži. Nejstarší je ročník 1964, nejmladší 1976," uvedl médiím prokurátor Raphaël Balland, který nařídil vyšetření okolností tragické události. Totožnost obětí úřady nezveřejnily.

Lavina se v horské oblasti Pelvoux pod vrcholem hory měřící 4015 metrů zřítila v úterý v 11:30 a záchranáře na ni okamžitě upozornil provozovatel místní horské chaty Refuge des Écrins. Ten podle informací stanice Alpes 1 alpinistům cestu vzhůru nedoporučoval kvůli nejistým podmínkám.

V oblasti totiž o víkendu spadlo až 100 milimetrů srážek a foukal silný vítr, což mohlo podle meteorologů vytvořit podmínky pro pád lavin.

Turisty zřejmě nikdo neinformoval

Podle zmíněné stanice se však tyto informace nemusely k turistům, kteří neměli francouzského průvodce, dostat. Místní prefekt Pierre Besnard prohlásil, že francouzské úřady by měly zlepšit způsob informování zahraničních návštěvníků o rizicích hor.

Meteorologická služba podle úterních informací agentury AFP žádné varování před aktuální nepřízní počasí v den výstupu nevydala.

Podle Národní asociace pro studium sněhu a lavin (ANENA) zahynulo v departementu Hautes-Alpes od loňského prosince při devíti smrtících lavinách celkem 24 lidí, přičemž ta úterní byla vůbec nejtragičtější.

Jasno by do průběhu celého neštěstí mohla vnést Němka, která se zotavuje ze zranění v nemocnici ve městě Briancon a kterou se chystají vyslechnout policisté.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy