Sezona na Everestu skončila, Šerpové odmítli opravit stezku

Pokud nebudou mít horolezci k dispozici cestu zabezpečenou fixními lany a žebříky, nebudou další výstupy možné.
Foto: Reuters

Káthmándú - Nepálští Šerpové odmítli obnovit lezeckou trasu na Mount Everestu, kterou před více než týdnem zničila lavina uvolněná mohutným zemětřesením.

Horolezecká sezona na nejvyšší hoře světa tak pravděpodobně skončila, píše agentura AP.

Otřesy půdy z 25. dubna utrhly na Everestu několik lavin, z nichž jedna pohřbila polovinu základního tábora, usmrtila 19 lidí a desítky dalších zranila.

Lavina také zasypala stezku přes zrádný ledopád Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem na Mount Everestu.

Cestovní agentury a horolezci krátce po neštěstí prohlásili, že sezona na tomto horském velikánu s největší pravděpodobností skončila. Poukazovali na neprůchodnost cesty, nedostatek času k dalšímu výstupu i fakt, že provozování rekreační činnosti v zemi těžce zasažené zemětřesením jim připadá neetické.

Minulý týden zástupce nepálského ministerstva turistiky nicméně prohlásil, že sezona bude pokračovat, protože oblast už není riziková, a sliboval i opravu trasy.

Bez Šerpů to nepůjde

Šerpové se však v pondělí nechali slyšet, že zabezpečení trasy znovu budovat nebudou, řekl Gjánéndra Šréštha z ministerstva turistiky. Horolezecké týmy mají na zdolání Everestu čas do konce května, kdy je počasí na hoře nejpříznivější.

Pokud nebudou mít k dispozici cestu zabezpečenou fixními lany a žebříky, nebudou výstupy možné. Klíčovou roli při dopravování žebříků, lan a vybavení potřebného k vyčištění stezky přitom hrají právě Šerpové.

Kapindra Ráj z organizace, která dohlíží na průchodnost trasy na vrchol Everestu, upozornil, že již nezbývá mnoho času, než se začne oteplovat, led začne tát a monzunové deště přinesou špatné počasí.

Není možné obnovit trasu pro horolezce včas tak, aby se mohli ještě pokusit o zdolání vrcholu.

"Není možné obnovit trasu pro horolezce včas tak, aby se mohli ještě pokusit o zdolání vrcholu," prohlásil Ráj. Oficiální rozhodnutí ještě přijato nebylo. Nepálská vláda zatím neohlásila ukončení horolezecké sezony a povolení k výstupu na Mount Everest jsou platná do konce května.

Bude-li sezona ukončena, bude to již druhý po sobě následující rok, co budou expedice na Everest kvůli úmrtím zrušeny. Loni sezona na Everestu předčasně skončila, když dubnová lavina pohřbila 16 nepálských horských průvodců.

Zemětřesení z 25. dubna si podle posledních dostupných informací vyžádalo v Nepálu přes 7 tisíc mrtvých, srovnalo se zemí řadu horských vesnic a zničilo množství budov a archeologických památek v metropoli Káthmándú.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy