Santa Clara - Společnost Google čelí ve Spojených státech žalobě kvůli údajné diskriminaci konzervativních mladých mužů. Technologický gigant chtějí pohnat k soudu dva jeho bývalí inženýři.
Jedním z nich je James Damore, kterého Google loni v létě propustil poté, co unikl na veřejnost interní dokument, v němž mimo jiné tvrdil, že ve firmě pracuje méně žen než mužů, protože ženy mají horší biologické předpoklady pro práci v technických oborech.
Kritizoval také svého tehdejšího zaměstnavatele kvůli tomu, že společnost na svém pracovišti vytvořila "politicky korektní monokulturu". Žalobu podal u vrchního soudu v Santa Claře v Kalifornii.
Google podle inženýrů při výběru nových zaměstnanců uplatňuje kvóty na ženy a příslušníky menšin. Navíc prý diskriminuje zaměstnance s konzervativním pohledem na svět, včetně stoupenců současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Manažeři Googlu podle nich dávají na "černé listiny" konzervativce a nechtějí s nimi pracovat.
Součástí trestního oznámení je téměř sto stran, které obsahují interní sdělení, v nichž zaměstnanci diskutují o citlivých politických otázkách.
V žalobě se například uvádí, že muži byli "vystavení obtěžování a odvetě". Google podle nich prý "otevřeně zahanbuje" manažery, kteří nedokážou splnit cíle, a dokonce je jejich kolegové na poradách vypískávají.
"Těšíme se na obhajobu u soudu proti obviněním pana Damora," uvedl mluvčí Googlu v prohlášení pro média.
Zaměstnanci Googlu, stejně jako ve většině technologických firem, jsou převážně muži. V roce 2017 ministerstvo práce USA obvinilo společnost z "extrémní diskriminace v oblasti platů" a skupina žen podala na Google žalobu, která tvrdí, že ženy jsou diskriminovány systémově.