Černá díra? Ročně se nenávratně ztratí milion zavazadel

Roman Gazdík
17. 3. 2009 12:20
Dalších více než 42 milionů se jich dle ochránců práv pasažérů zatoulá
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Aerolinkám se v roce 2007 zatoulalo přes 42 milionů zavazadel, více než jeden milion z nich už jejich majitelé nikdy nespatřili. Hovoří o tom zpráva britské organizace Sdružení uživatelů leteckého provozu (AUC), která poukazuje také na to, že se problém neustále zhoršuje.

V roce 2005 vykázaly aerolinky problémy s 30 miliony zavazadel, o rok později to již bylo 34 milionů. Letecká doprava podle odhadů i nadále poroste a během příštích deseti let se tak podle AUC může tento počet zdvojnásobit na 70 milionů ročně.

V roce 2007 se zatoulalo zavazadlo každému dvoutisícímu pasažérovi.

Dva kusy místo jednoho

Vedle potíží s pozdním doručováním si organizace bojující za práva pasažérů všímá také nedostatků v tom, jak cestující letecké společnosti za způsobené svízele kompenzují. To se děje údajně "až příliš často".

Obvyklý hříšník Ryanair
Obvyklý hříšník Ryanair | Foto: Aktuálně.cz

Figuruje zde zejména obvyklý průšvihář Ryanair, který cestujícím dává standardně patnáct liber (430 korun), ať už postrádali své věci jakkoli dlouho. Pouhých patnáct liber irský Ryanair nabídl rovněž jistému kytaristovi, jehož nástroj dorazil do cíle ve dvou kusech. Po intervenci AUC zvýšil nabídku na 754 liber (22 tisíc korun). Původní cena však byla více než dvojnásobná.

"Pokud dojde k pochybění, měly by to aerolinky pasažérům spravedlivě vynahradit. Příliš často se tak u ztracených zavazadel neděje, protože cestující nedisponují účtenkami za věci ve svých kufrech nebo protože společnost bere v úvahu znehodnocení těchto předmětů (od doby, kdy byly zakoupeny - pozn. red.)," citoval britský list Independent předsedkyni AUC Tinu Tietjenovou.

Bez kartáčku

Problémem je i nedostatečná kompenzace při zpoždění zavazadel. Pasažéři přijdou o předměty denní potřeby, často následuje zkažená dovolená a cestující musí nejprve přinést účtenky za nutné věci, které si zakoupil, a teprve pak mu je aerolinka proplatí.

AUC si všímá toho, že některé letecké společnosti svůj přístup „velmi zlepšily", údajně to však pořád není dostatečné.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy