Zavazadlo do letadla? Američané už za něj platí

man
22. 5. 2008 11:01
Důvodem je drahá ropa a ekonomické problémy
Foto: Reuters

Washington - Na letištích jsem obvykle zvyklí platit při odbavení za kufry, které mají "nadváhu".

Drahá ropa, ekonomické problémy v USA a pokles tržeb nyní donutil společnost American Airlines k tomu, že každý pasažér zaplatí za jakékoliv zavazadlo.

Za jeden kus patnáct dolarů, za dva až osmdesát dolarů.

Zatím se poplatky týkají pouze vnitrostátních letů. Podle stanice BBC by se poplatky neměly týkat cestujících, kteří nejsou občany Spojených států.

Analytici očekávají, že další společnosti se brzy přidají.

"Společnosti bojují o přežití. Zkrátka dělají, co mohou. Rekordní ceny paliva je přivádějí do kritické situace," tvrdí expert na leteckou dopravu Terry Trippler.

Ropa letos láme rekordy. Krátce po Novém roce překonala hranici sta dolarů za barel, nyní už stojí více než 135 dolarů za barel.

American Airlines uvádějí, že od začátku roku se společnosti zvedly náklady o tři miliardy dolarů.

Společnost United Airlines už rozhodla o poplatcích pětadvacet dolarů pro pasažéry, kteří převážejí více než jedno zavazadlo.

Podle statistiky se ročně odbaví na amerických letištích při vnitrostátních letech zhruba 1,2 miliardy zavazadel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy