Boeingy 777 mají vadné motory, opraví je až za rok

Ekonomika Ekonomika
13. 3. 2009 14:10
Závada už vedla k nouzovému přistání. Piloti mají návod, co dělat
Loňská nehoda na londýnském Heathrow
Loňská nehoda na londýnském Heathrow | Foto: repro Aktuálně.cz

Londýn - Motory Boeingů 777 mohou vysadit v kterýkoliv moment, varuje Útvar pro vyšetřování leteckých nehod Spojených států (US air accidend investigation body, AAIB). Podle deníku The Independent, který zprávu přinesl, je totiž v jeho motorech Rolls-Royce konstrukční chyba, která vedla už ke dvěma skoro fatálním nehodám.

Národní výbor bezpečnosti dopravy (The National Transportantion Safety Board, NTSB) ve středu vydal "naléhavé bezpečnostní doporučení", v němž varuje před "vysokou pravděpodobností, že se něco podobného stane". Zpráva také výrobci motorů nařídila vadný komponent vyprojektovat znovu a při nejbližší příležitosti zajistit jeho osazení na všechna letadla používající vadné motory.

Závada vedla k nouzovému přistání

Doporučení přišlo po vyšetřování dvou nehod, v nichž motory Boeingu 777 zcela ztratily tah poté, co nashromážděný led na vadných komponentech omezil průtok paliva. Podle The Independent může tento problém s olejovo-palivovým výměníkem tepla způsobit pád letadla, pokud nebude rychle opraven.

První nehoda se stala 17. ledna loňského roku. Letadlo British Airways tehdy ztratilo tah při přistání na londýnském Heathrow a bylo nuceno nouzově přistát nedaleko ranveje. Došlo k utržení podvozku, jeden pasažér byl zraněn těžce, dvanáct lehce.

Ke druhé nehodě došlo vloni 26. listopadu. Pilot letu společnosti Delta Airlines ze Šanghaje do Atlanty nahlásil ztrátu tahu nad Montanou, naštěstí ale dokázal bezpečně přistát.

Boeing 777 v barvách Austrian Airlines
Boeing 777 v barvách Austrian Airlines | Foto: Austrian Airlines

Analýzy obou nehod vedly Boeing k vydání návodů pro piloty, co v podobných situacích dělat. To však NTSB podrobil kritice s tím, že takové opatření riziko neštěstí nevyloučí. Jediným přijatelným opatřením je podle výboru nově vyprojektovaná "leduvzdorná" součástka od Rolls-Royce.

Už v únoru výrobce oznámil, že na projektu pracuje. "To je povzbuzující. Věříme, že pod dohledem Federální letecké správy (Federal Aviation Administration, FAA) a Evropské agentury pro bezpečnost letectví (European Aviation Safety Agency, EASA) bude tento bezpečnostní problém urychleně vyřešen," citoval deník výkonného předsedu NTSB Marka Rosenkera.

Oprava nejdříve za rok

Rolls-Royce však upozornil, že nové součástky nebudou k dispozici dříve než začátkem příštího roku. Do té doby tedy musejí piloti spoléhat na postupy, které pro případ selhání motoru přijal Boeing.

Mluvčí britské pobočky AAIB prohlásil, že nález NTSB neznamená, že "nad Heathtow každou chvílí spadne další letadlo". Stroj, kterému se to vloni stalo, totiž podle něj letěl celou dobu ve výjimečných podmínkách - konkrétně šlo hlavně o extrémně nízké teploty v kombinaci s nízkým průtokem paliva během letu a naopak vysokým při přistání.

"Po listopadové nehodě musely všechny letecké společnosti zavést operativní opatření předcházející podobné nehodě," ujistil mluvčí.

AAIB mezitím vydala zprávu volající po tom, aby se letečtí regulátoři zabývali možností používání nemrznoucích přídavných látek do leteckého paliva. Vyšetřovací orgán však dodal, že o příčinách hromadění ledu uvnitř letadla toho zatím není známo dost a že dokončit výzkum této oblasti nejspíš zabere několik let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy