Íránské nejprodávanější noviny Hamshahri vyhlásily soutěž o nejpovedenější karikaturu na téma holocaustu letos v únoru. Reagovaly tak na podobně kontroverzní soutěž vyhlášenou dánským listem Jyllands-Posten v září 2005, kterou mnozí muslimové považovali za urážlivou. Karikatury vyobrazující islámského proroka Mohameda tehdy přejaly i další evropské deníky.
Zkouška tolerance západu
Íránský list tehdy vyzval karikaturisty, aby v odvetě zpochybnili holocaust a vyzkoušeli tak toleranci Západu na citlivém tématu, jakým je vyvraždění šesti milionů Židů a dalších pro nacisty nepohodlných lidí za druhé světové války.
Do soutěže, kterou odsoudili kromě samotných Židů i zástupci řady západních států a generální tajemník OSN Kofi Annan, shromáždili organizátoři 1193 karikatur od autorů z 62 zemí. Svými výtvory přispěli i Evropané, kteří by za svá díla mohli být trestně stíháni.
Vyhrál "izraelský jeřáb"
Infobox
Přečtěte si:
- Speciál: Karikatury, jež rozbouřily svět
- Soutěž o karikatury holocaustu začíná
- Soutěž karikatur židů čeká na vítěze
- Dánové otiskli karikatury holocaustu
Ve středu porota vybrala ty, které považovala za nejpovedenější.
Íránský ministr islámské orientace a kultury Mohammad Hosejn Saffar-Hárandí vyhlásil za nejlepší ilustraci marockého kreslíře Abdalláha Derkávího.
Na vítězné karikatuře je nakreslen jeřáb označený židovskou hvězdou, který buduje z betonových bloků bezpečnostní zeď. Za zdí, na které je vyobrazen vchod do koncentračního tábora v Osvětimi, pomalu mizí jeruzalémská mešita Al-Aksá, třetí nejposvátnější místo islámského náboženství.
Pro výhru se stavil zástupce
Druhou cenu v hodnotě 8000 dolarů údajně získali Francouz a Brazilec, kteří si přáli zůstat v utajení, třetí cena pak připadla autorovi z Íránu. "Francouzskému kreslíři můžete říkat 'Pan X'. Pokud bych zveřejnil jeho jméno, mohl by jít za svůj výtvor ve Francii do vězení," zdůvodnil Saffar-Hárandí anonymitu jednoho z autorů.
Na vyhlašování výsledků se ze strachu o vlastní bezpečnost nedostavil žádný z oceněných karikaturistů. Vítěz vyslal pro odměnu 12 000 dolarů vlastního zástupce.
Holocaust je mýtus, tvrdí Ahmadínežád
Saffar-Hárandí během svého proslovu pochválil mimo jiné i íránského prezidenta Mahmuda Ahmadínežáda. Ten označil holocaust za pouhý židovský mýtus.
"Když náš prezident rozpoutal debatu bez toho, aby jej znepokojovaly její důsledky, zachoval se statečně a svobodomyslně. Porušil tím tabu holocaustu a dal tak jasně najevo, že lidé, kteří holocaust zpochybňují, nepáchají žádný trestný čin," řekl íránský ministr.
Vystavovat se bude do "zničení Izraele"
Vybraných 204 karikatur je od srpna vystaveno v muzeu současného umění v Teheránu. Podle kurátora výstavy Masúda Šodžaje-Tabatabaího se bude akce konat každoročně, dokud nebude "Izrael zničen".
Kurátor neupřesnil, kdo se podílí na financování výstavy, popřel však, že by se v tomto směru angažoval stát. Jasné není ani poselství některých kreseb. Mnozí autoři se odklonili od stanoveného tématu a zaměřili se na zesměšnění Spojených států.