N'Djamena - Ulice čadského hlavního města se zaplnily demonstrujícími. Veřejnosti se nelíbí, že sedm Evropanů obviněných z ilegální adopce dětí bylo o víkendu převezeno do Francie.
V jejich rukou nechyběly plakáty kritizující francouzského prezidenta Sarkozyho, který v pondělí spolu s trojicí francouzských novinářů a čtyřmi španělskými stevardkami přistál na pařížském letišti.
"Čad je suverénní stát a jeho justici důvěřujeme," dodal po pondělním příletu z čadské metropole francouzský prezident.
Více Kauza čadských dětí: Sarkozy pod palbou kritiky
"Šlo o politické tlaky," tvrdí demonstrující a žádají návrat obviněných Francouzů. Sarkozy se však brání s tím, že spravedlivému soudu neujdou. Ale tomu francouzskému.
Ve vazbě v hlavním městě N'Djamena zůstává i nadále deset spolupracovníků organizace. Čtyři osoby mají čadské občanství, zbylých šest pochází z Francie a Paříž usiluje také o jejich vydání.
V Čadu totiž hrozí obžalovaným dvacet let vězení. V případě, že budou souzeni na domácí půdě, mohou doufat v nižší trest. A právě to se demonstrujícím nelíbí.
"Protestujeme proti Sarkozymu, který žádá vydání dalších osob. Tito lidé by měli být souzeni zde," pronesl jeden z demonstrujících mladíků před budovou soudu, kde se o osudu zadržených rozhodovalo.