Kauza čadských dětí: Sarkozy pod palbou kritiky

bh
5. 11. 2007 15:15
Bleskově vyjednal propuštění části obviněných
France's President Nicolas Sarkozy (R) leads two Spanish flight attendants off his plane after arriving to the Torrejon airbase outside Madrid November 4, 2007. The four female members of a Spanish air crew released by Chad arrived home on Sunday after flying out of the African country with Sarkozy. REUTERS/Susana Vera (SPAIN)
France's President Nicolas Sarkozy (R) leads two Spanish flight attendants off his plane after arriving to the Torrejon airbase outside Madrid November 4, 2007. The four female members of a Spanish air crew released by Chad arrived home on Sunday after flying out of the African country with Sarkozy. REUTERS/Susana Vera (SPAIN) | Foto: Reuters

Paříž - V pondělí nad ránem přistál na pařížském letišti prezidentský speciál. Z týdenní cesty po africkém kontinentu přivezl Nicolas Sarkozy nečekaný dárek: tři francouzské novináře, kteří byli podezřelí ze spoluplánování nelegální adopce v Čadu.

Z čadské metropole N´Djameny dopravil Sarkozy do Evropy i čtyři španělské stevardky, které jsou do kauzy zapleteny. Ty předtím v salonku VIP na madridském letišti předal premiéru José Zapaterovi.

"Milý Idrísi, děkuji ti za spolupráci," řekl na závěr bleskové dvouhodinové návštěvy Čadu francouzský prezident svému protějšku Idrísovi Déby Itovi.

Jenže ne všichni jsou nečekaným obratem v kauze sta dětí, které byly neoprávněně vydávány za sirotky, nadšeni."Byly v tom silné politické tlaky," citovala agentura AFP nejmenovaného čadského soudce.

Foto: Aktuálně.cz

PŘIPOMEŇTE SI: Děti z Čadu nejsou sirotci, zjistili experti

O propuštění sedmi Evropanů bylo totiž rozhodnuto jen několik hodin před utajovaným Sarkozyho příletem. "Vše jsem konzultoval už celé dny předtím po telefonu," brání se Sarkozy. "Čad je suverénní stát a jeho justici důvěřujeme," zdůraznil.

Francouzský prezident se ale zároveň nijak netají tím, že by měli zbylí francouzští obvinění z organizace Zoéina archa stanout před francouzským soudem.

Ve vazbě v Čadu zůstává dalších devět spolupracovníků organizace, která figurovala i pod názvem Children Rescue.

Podle vyšetřovatelů plánovala do Evropy přepravit více jak sto dětí. Podle údajů OSN má ale minimálně 90 z nich rodiče, většinou uprchlíky ze súdánského Dárfúru.

 

Právě se děje

Další zprávy