V kauze dětí z Čadu obviněno 16 Evropanů

gaz, rst, Reuters
30. 10. 2007 9:10
Za mřížemi Španělé i Francouzi. Uvnitř VIDEO
Foto: Reuters

Abeche (Čad) - Čadské úřady v úterý obvinily 16 Evropanů z podvodu a únosu 103 dětí, které měly být z Čadu dopraveny k údajné adopci do Evropy. Informuje o tom agentura Reuters.

Kromě Francouzů bylo zatčeno i sedm španělských občanů, kteří tvořili posádku charterového letadla, které si Francouzi k přepravě dětí najali. Španělé jsou obviněni z napomáhání zločinu.

Všichni obvinění byli zadrženi ve čtvrtek ve městě Abeche na východě Čadu, blízko hranic se súdánským Dárfúrem, když se s dětmi pokoušeli odletět ze země. Právě z konfliktem zmítané západosúdánské provincie děti pocházely.

Čtěte více: Sarkozy odsoudil nelegální adopce afrických dětí

Zatčení Francouzi jsou členy organizace Archa života (Zoe´s Ark). Za mřížemi skončil i její prezident. Tvrdí, že nechtěli děti unést, ale zajistit jim spokojenější život v Evropě.

Podle francouzského diplomata rodiny z Francie a Belgie zaplatily 2 800 až 6 000 eur (76 000 až 163 000 korun) za to, aby  získaly děti, které měly přiletět na letiště ve Vatry, asi 120 kilometrů od Paříže.

Čadský prezident Idriss Déby slíbil důkladné vyšetření celé záležitosti. Podle ministra pro komunikaci Hourmadžího Moussy Doumgora budou obvinění pravděpodobně převezeni do hlavního města N´Djameny.

Podle Paříže je Čad, stejně jako Súdán, suverénní stát, který adopci neschvaluje. Francouzská rodina tudíž čadské nebo súdánské dítě vůbec nemůže adoptovat.


 

 

Právě se děje

Další zprávy