Děti z Čadu nejsou sirotci, zjistili experti

lem, Reuters
1. 11. 2007 14:15
Někteří rodiče se jich vzdali. Aby si děti polepšily

Paříž - Pátrání po rodičích čadských dětí, které měly začít nový život v adoptivních francouzských rodinách, má první výsledky.

Zpráva Červeného kříže a humanitárních agentur OSN tvrdí, že 91 ze 103 zadržených dětí má alespoň jednoho z blízkých příbuzných.

Některé děti uneseny nebyly

"Nejsou to sirotci. Neseděli sami v čadské poušti, ale žili se svými rodinami," tvrdí mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) v Čadu Annette Rehrlová.

Některé z dětí byly údajně nalákány na dobroty, jiné však svěřili pracovníkům organizace Archa života sami rodiče. Právě Archa života je pak nabízela francouzským rodinám.

"Přála jsem svému dítěti lepší život," odpověděla na dotaz novinářů jedna ze znovunalezených matek. Naděje, že jejich děti budou moci začít nový spokojený život ve Francii, pravděpodobně nadchla i další z rodičů.

Šestnáct obviněných Evropanů

Kromě devíti Francouzů bylo v souvislosti s adopcí zatčeno i sedm španělských občanů. Tvořili posádku charterového letadla, které si Francouzi k přepravě dětí najali.

Zatčení pracovníci francouzské charity.
Zatčení pracovníci francouzské charity. | Foto: Reuters

ČTĚTE: V kauze obviněno 16 Evropanů

Všichni obvinění byli zadrženi ve čtvrtek ve městě Abeche na východě Čadu, blízko hranic se súdánským Dárfúrem, když se s dětmi pokoušeli odletět ze země. Právě z konfliktem zmítané západosúdánské provincie měly děti údajně pocházet.

V případě, že se obvinění prokážou, hrozí francouzským pracovníkům charity až dvacet let odnětí svobody. Kromě únosu a ilegální přepravy dětí zůstává ve hře také jejich prodej.

Některé francouzské rodiny totiž údajně již v předstihu zaplatily dva tisíce euro na pokrytí nákladů spojených s dopravou "sirotků" do Evropy, informuje agentura Reuters.

TIP: Sarkozy odsoudil nelegální adopce afrických dětí

 

Právě se děje

před 25 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy