Trumpův obrat je nepochopitelný, je mi z toho zle, říká bývalý šéf NATO

ČTK ČTK
31. 3. 2025 10:35
Obrat amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusům, Evropě i krajně pravicovým stranám je nepochopitelný. Agentuře AFP to řekl bývalý generální tajemník NATO Willy Claes, který také varoval před jadernou válkou a vyzval k odstraňování jaderných zbraní.
Willy Claes
Willy Claes | Foto: Nicolas TUCAT / AFP / AFP / Profimedia

"Nechápu, proč (američtí lídři) zaujímají tak protievropský postoj a projevují solidaritu s Rusy na úkor svých tradičních spojenců. Je mi z toho zle," řekl šestaosmdesátiletý Claes.

V této souvislosti navrhl, aby Evropa usilovala o "větší autonomii" při rozhodování v rámci celé aliance. Upozornil ale na nejednotnost jejích členů, z nichž se někteří přiklánějí k Moskvě - a zmínil přitom Slovensko, Maďarsko a Turecko.

Claes věnoval velkou část rozhovoru Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi. Bývalý generální tajemník viní amerického prezidenta George Bushe mladšího, že příslibem členství v NATO Ukrajině a Gruzii v roce 2008 přiměl Kreml vyvolat válku s Gruzií a uznat dvě separatistické republiky, protože se Rusko obávalo přibližování vojsk NATO ke svým hranicím.

Rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy, který v roce 2013 nenařídil letecké údery proti režimu někdejšího syrského vůdce Bašára Asada používajícímu chemické zbraně, pak podle Claese ukázalo slabost Spojených států, které Kreml využil. Zároveň ale dodal, že si nemyslí, že by Rusko s armádou oslabenou kvůli válce na Ukrajině zaútočilo na země bývalého východního bloku.

Willy Claes, který byl belgickým ministrem hospodářství i zahraničních věcí, se šéfem NATO stal v říjnu 1994. Z čela aliance ale musel následující říjen odstoupit kvůli korupční aféře Agusta z roku 1988, kdy jako ministr hospodářství souhlasil s nákupem 46 bitevních vrtulníků. Koncem roku 1998 byl za "pasivní korupci" odsouzen na tři roky vězení s podmínkou na pět let.

Generálním tajemníkem aliance je od loňského 1. října bývalý nizozemský premiér Mark Rutte.

 
KR
Karel Rozehnalpřed 4 dny

Vadí mi vyjádření, že Bushův příslib "donutil rusy válčit v Gruzii a na Ukrajině". Neříkám, že se o tom nemělo jednat, ale je to opět náhled velmocenskou politikou... Bush řekl, kterými pěšáky bude hrát a punťa se rozběhl za kostičkou. Když zůstanu u velmocenského pohledu, dnes se ukazují rizika verbálního chvástání se a reálnou silou a ochotou (to je to, co dělala dekády). Nicméně když se vrátíme na dlouhodobě fungující mezinárodní pravo, které dnes končí - Gruzie i Ukrajina byly v roce 2008 suverénní státy a to, že jednaly o své ochraně s NATO je logické. Rusko nikdy nebylo "dobrý soused" a předpokládat, že by se Ukrajina či dokonce Gruzie ubránily samy byla čirá naivita. Takže pan bývalý šéf NATO nabízí ex post řešení "kdybychom nechali Gruzii a Ukrajinu napospas Rusku, bylo by to v pohodě"... proč by i při dnešních změnách v globální politice mělo zrovna militantní a primit.vní rusko určovat, co budou a nebudou dělat suverénní státy?

FN
František Navrátilpřed 4 dny

A bývalý šéf NATO má pravdu, předsedo. To je tak, když se do čela velmoci dostane omezená, sebestředná a senilní malomoc ..

JS
Josef Staněkpřed 3 dny

No comment.Trupa nikdo asi neučil dějepis.Jediný co má v hlavě,je obchod.Na prezidenta se vůbec nehodí.A tohle jsou důsledky.

Právě se děje

Další zprávy