Astachov se v nedělním vydání pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem rozhořčoval nad nedávným děním v Polsku. Tamní úřady totiž minulý týden zabavily školu ruského velvyslanectví ve Varšavě - podle polského ministerstva zahraničí budova patří polskému státu. Ruská diplomacie ale označila tento krok za flagrantní porušení mezinárodní úmluvy o diplomatických vztazích a uvedla, že to nezůstane bez tvrdé reakce.
Stejná slova směřoval na adresu polských úřadů i Astachov. "Podívejte se, co dělají. Vyhodili (ruské diplomaty) z bytů a rekreačních zařízení, zmrazili jim účty a pak sebrali všechny peníze našich diplomatických misí. A teď jim sebrali školy," jmenoval ve vysílání. Vzápětí kritizoval - dle jeho názoru - nedostatečně tvrdou reakci ze strany Kremlu. "Jak na to reagujeme? Nótou, rozhořčením, předvoláním velvyslance," podotkl Astachov.
Posléze zmínil událost z loňského května, kdy ruského velvyslance v Polsku Sergeje Andrejeva polili demonstranti červenou barvou, když se na Den vítězství pokusil položit věnec k pomníku sovětských vojáků ve Varšavě. Astachov v souvislosti s tím uvedl, že po této akci očekával, zda za to v rámci odvety náhodou nebude "polský velvyslanec plavat v řece Moskvě".
Pak ve svém vstupu případné zabíjení diplomatů ospravedlňoval a označil ho za součást mezinárodních styků. "Každý student, který studuje mezinárodní právo, může vysvětlit, co jsou retorze a represe: odvetná opatření za nepřátelské akce. Je to v rámci mezinárodního práva," pokračoval bývalý ombudsman.
Astachov působil jako ruský zmocněnec pro práva dětí od roku 2009. Po sedmi letech ho ruský prezident Vladimir Putin z funkce odvolal kvůli jeho nevhodným výrokům k přeživším lodní havárie, při níž v červnu 2016 zahynulo několik dětí. Astachov měl po nehodě jednomu dítěti položit otázku "Jak jste si zaplavali?", což tehdy způsobilo hlasitou kritiku veřejnosti. Nyní působí jako právník a má blízko k vládnoucí straně Jednotné Rusko.