Obec leží patnáct kilometrů jižně od Černihivu na silnici směrem do Kyjeva. Rusové město neobsadili, protože neprorazili ukrajinskou obranu, rozhodli se jej obejít a přerušit jeho silniční spojení s metropolí. Tak se dostali do Jahidne.
Do vesnice Rusové vstoupili 3. března. Podle svědectví, která shromáždil později na místě reportér Rádia Svoboda Mark Krutov, všechny lidi nahnali do sklepa zdejší školy.
V podzemí bez ventilace a na malém prostoru se tísnilo přes tři stovky lidí. Nejmladšímu bylo měsíc a půl, nejstaršímu 93 let. Ve sklepě museli strávit 26 dní, jen některým vojáci dovolili jít ven na záchod nebo před školu občas vařit. Ruští vojáci vězněným Ukrajincům dávali jen málo jídla a vody.
Deset lidí, většinou starších, nepřežilo. Zemřeli přímo ve sklepě. Dalších osmnáct obyvatel vesnice vojáci venku zastřelili. Před tím je mučili: mrtví měli zlámané ruce i nohy.
"Lidé ve sklepě zemřeli kvůli nedostatku jídla, léků nebo čerstvého vzduchu," popsal ve své reportáži nazvané "Sklep smrti" novinář Rádia Svoboda.
Svědectví o ponižování
V textu vypovídá místní obyvatelka Valerie Vidkovská. "Třetího března jsme slyšeli střelbu z automatických zbraní. Přiběhl otec a řekl, ať zamkneme dům. Seděli jsme potichu ve sklepě a slyšeli jsme, že na dvoře někdo chodí. Nemluvili rusky, byla to nějaká řeč, které jsme nerozuměli," vysvětlila.
Podle ukrajinské generální prokuratury, která případ prověřuje, přišli do Jahidného v uniformách ruské armády etničtí Tuvinci. Příslušníci sibiřského národa turkického původu, ke kterému patří i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Nearly all Russian soldiers who kept them in the basement were from Tuva, republic in south-central Siberia, one of the poorest and least-developed regions of Russia. Ukrainian authorities claim they collected evidence to charge at least 9 of them. pic.twitter.com/jOd58YG9YT
— Mark Krutov (@kromark) June 14, 2022
"Nařídili všem odevzdat telefony a křičeli, že jestli jej u někoho najdou, tak ho okamžitě zastřelí. K mobilům, které zabavili, žádali hesla a kódy," vypověděla Valerie Vidkovská. Jeden chlapec ve školním věku ale telefon do školního sklepa pronesl, a tak vznikla fotografie lidí napěchovaných na malém prostoru bez toalet a tekoucí vody, kterou můžete vidět v úvodu tohoto článku.
O trýznění lidí v Jahidném napsala také agentura AP. Její zpravodaj rovněž navštívil nyní zničenou a vypálenou vesnici, kde po odchodu vojáků nezůstal v původním stavu jediný dům. "Jeden opilý voják mi nacpal pušku do krku a řval pij!" uvedla pro AP Světlana Bagutová. Julia Surypaková zase novinářům řekla, že Rusové občas někomu dovolili pro něco na chvíli odejít, ale pod podmínkou, že dotyčný zazpívá ruskou hymnu.
Konfrontace Lavrova
K situaci v Jahidném se ve středu vrátila britská televize BBC. Moderátor se v rozhovoru ptal ruského ministra Sergeje Lavrova na válečné zločiny a jako příklad uvedl právě věznění a vraždění lidí v této vesnici. "To je boj s nacismem?" zeptal se britský novinář.
"Víte, že mezinárodní představitelé, včetně vysoké komisařky pro lidská práva - a k mé obrovské lítosti generálního tajemníka OSN a mnoho dalších představitelů - jsou bohužel pod tlakem Západu. A velice často se stávají hlásnou troubou lživých zpráv, které šíří Západ," prohlásil šéf ruské diplomacie.
Generální prokurátorka Ukrajiny Irina Venediktová na základě svědectví přeživších a informací ukrajinské vojenské rozvědky identifikovala devět ruských vojáků podezřelých ze zločinů v takzvaném sklepě smrti.