Bush v Koreji. Na talíři má hovězí i asijské diktatury

Roman Gazdík
5. 8. 2008 15:10
Americký prezident na cestě po Asii. Zřejmě naposledy
Vedle korejského prezidenta a jeho amerického protějšku má levice v zemi ještě jednoho nepřítele - krávu Made in USA
Vedle korejského prezidenta a jeho amerického protějšku má levice v zemi ještě jednoho nepřítele - krávu Made in USA | Foto: Reuters

Soul - Americký prezident George Bush dorazil do Jižní Koreje, aby jednal o jaderném programu jejího severního souseda a plánované zóně volného obchodu mezi čtvrtou největší asijskou ekonomikou a největší ekonomikou světa.

Na stole však bude mít - a to doslova - také jiný problém. Americké hovězí, které si dá k večeři společně s jihokorejským prezidentem Lee Mjung-Bakem, totiž v posledních měsících vyhnalo do ulic protestovat desítky tisíc Korejců.

Velké demonstrace jsou plánovány i v průběhu Bushovy dvoudenní návštěvy.

Po Koreji se Bush během své pravděpodobně poslední cesty po východní Asii přesune do Bangkoku, kde se očekává jeho kritický projev o juntě v sousední Barmě. Nakonec navštíví Peking. Tam se v pátek zúčastní zahajovacího ceremoniálu olympijských her.

Na Soul je namířeno 11 tisíc severokorejských děl a raket, mnoho jeho obyvatel tak na pomoc USA spoléhá. Dali to vědět i při návštěvě prezidenta Bushe
Na Soul je namířeno 11 tisíc severokorejských děl a raket, mnoho jeho obyvatel tak na pomoc USA spoléhá. Dali to vědět i při návštěvě prezidenta Bushe | Foto: Reuters

Předkrm: americké hovězí

Soul v zemi nyní obnovil prodej amerického hovězího, který byl kvůli obavám z nemoci šílených krav s přestávkami zastaven od roku 2003. Mnozí Korejci však stále nejsou o bezpečnosti dováženého masa z USA přesvědčeni.

V ulicích hlavního města se na protest proti Bushově návštěvě i na její podporu sešly desítky tisíc lidí. Podle Reuters o sobě dali překvapivě vědět nejdříve stoupenci amerického prezidenta z řad konzervativních Korejců.

Jejich názory dobře shrnul list Chosun Ilbo, který považuje nynější protiamerické protesty za škodlivé dlouhodobým strategickým zájmům země. Ty se týkají bezpečnosti i plánovaného sjednocení poloostrova.

„Nemáme jinou možnost, než využít vlivu Spojených států, abychom se ochránili a dosáhli sjednocení," napsal v editorialu deník, který vyzdvihuje pozitivní vliv USA při sjednocení Německa.

Druhý chod: asijské diktatury

Při všech třech zastávkách svého asijského turné se americký prezident dotkne existence místních totalitních režimů.

V Soulu jedná o severokorejském jaderném programu, plánovaném vyškrtnutí komunistické KLDR ze seznamu zemí podporujících terorismus a pokračující přítomnosti amerických vojáků na jihu.

V Bangkoku se dostane k barmské juntě a jejímu selhání při cyklónu Nargis, který podle odhadů v květnu v zemi zahubil 130 000 lidí.

Že osud Barmánců leží rodině Bushových na srdci, ukázala také jeho žena Laura, která kvůli katastrofě dokonce v květnu uspořádala svou první tiskovou konferenci.

Na kritiku své účasti na olympijských hrách hodlá Bush odpovědět prohlášením odsuzujícím potlačování svobody vyznání v Číně. To vydá poté, co se v neděli v Pekingu zúčastní křesťanské bohoslužby.

 

Právě se děje

Další zprávy