Korejský prezident se omluvil národu za hovězí z USA

gaz
19. 6. 2008 14:23
Lee Mjung-bak potvrdil rezignaci části svého kabinetu
"Pokorně přijmu kritiku veřejnosti," slíbil Lee ve svém projevu
"Pokorně přijmu kritiku veřejnosti," slíbil Lee ve svém projevu | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejský prezident Lee Mjung-bak se ve čtvrtek v televizním projevu omluvil národu, oznámil změny ve svém kabinetu a ujistil Korejce, že vláda nedovolí Spojeným státům, aby do země vozily hovězí maso z kusů dobytka staršího než 30 měsíců.

Jen půl roku poté, co Lee s velkým náskokem vyhrál volby, se jeho křeslo nyní otřásá v základech a preference prudce klesají.

Může za to dubnové rozhodnutí povolit dovoz amerického hovězího, který byl zakázán nejprve roku 2003 a podruhé v říjnu 2007. Zrušení zákazu vyprovokovalo v zemi mohutné protesty, kterých se účastnilo i 80 tisíc lidí.

Čtěte také: Jihokorejská vláda se otřásá. Kvůli hovězí krizi

Ustoupí USA Korejcům?

Záběr z jedné z protivládních demonstrací
Záběr z jedné z protivládních demonstrací | Foto: Reuters

Demonstranti se obávají, že americké hovězí v sobě může obsahovat zárodky potenciálně smrtonosné nemoci šílených krav (BSE).

Chtějí zastavit dovoz všeho hovězího z USA, Lee však na Spojených státech požaduje pouze konec dodávek masa z dobytka staršího než 30 měsíců, které je k nákaze nejnáchylnější.

"Dokud to nebude korejský lid chtít, americké hovězí z dobytka staršího než 30 měsíců nebude nikdy korejským konzumentům nabízeno. Ohledně této věci zajistím pevný závazek vlády USA," citovala z prezidentova projevu agentura Yonhap.

V současnosti o tom ve Washingtonu jedná ministr obchodu Kim Čonh-hun.

Lee: budu vám naslouchat

Prezident také oznámil, že propustí tajemníka a další členy svého sekretariátu. Potvrdil i změny ve složení vlády, konkrétní ministry však nejmenoval. Spekuluje se, že odstoupí premiér a šéfové rezortů zahraničí, zdravotnictví a zemědělství.

Lee ve svém projevu slíbil, že se bude v budoucnu více zajímat o to, co si myslí obyčejní Korejci. Údajně se bude názorem veřejnosti řídit i v případě svého vysněného projektu - stavby megakanálu napříč korejským poloostrovem.

Právě "hovězí aféra" byla považována za jasný důkaz odtrženosti prezidenta od jeho voličů, kterým podle kritiků nedokáže naslouchat.

 

Právě se děje

Další zprávy