V Bushově ose zla zbyl po odchodu Koreje už jen Írán

Martin Novák Martin Novák
27. 6. 2008 12:55
Budou USA jednat s Íránem stejně jako s KLDR?
Snímek z dnešní demolice chladící věže v severokorejském jaderném komplexu Jongbjon.
Snímek z dnešní demolice chladící věže v severokorejském jaderném komplexu Jongbjon. | Foto: Reuters

Praha - Historické zmírnění amerického obchodního embarga vůči Severní Koreji a její vyškrtnutí ze seznamu zemí podporujících terorismus snížilo počet oficiálně deklarovaných úhlavních nepřátel USA na jednoho: Írán.

Na konci roku 2002 Bush v projevu, plném razantních vyjádření, použil dnes už slavný výraz "osa zla."

Ta měla být seskupením největších nepřátel Ameriky a její součástí byly tři země. Irák, Írán a Severní Korea.

Dvě z "členských zemí" osy americký prezident odstranil. Každou jiným způsobem. Irácký režim Saddáma Husajna svrhl válkou, kterou ovšem dnes už drtivá většina Američanů kritizuje.

Jaderný reaktor v severokorejském Jongbjonu.
Jaderný reaktor v severokorejském Jongbjonu. | Foto: Reuters

Severní Korea se vzdala jaderného programu a další výroby atomové bomby diplomatickou cestou.

Zbývá Írán a nabízí se otázka, zda na něj půjde Washington zbraněmi, nebo vyjednáváním. Bush už otázku íránského jaderného programu zřejmě vyřešit nestihne, odkáže ji svému nástupci.

Zatímco Obama chce s Íránci vyjednávat, McCain uvedl: "Je jedna horší alternativa, než je náš útok na Írán. A tou horší alternativou je Írán, vyzbrojený jadernými bombami."

Ne všichni jsou s Bushovým řešením Severní Koreje spokojeni.

Kritici zprava mu vyčítají, že vyjednáváním s diktátorem jako je Kim Čong-il ukázal slabost a pomohl komunistické diktatuře k přežití dalších mnoha let.

A Pchjongjangu prý stejně nelze důvěřovat, o čemž má svědčit podezřelá pomoc severokorejských expertů na stavbě komplexu v Sýrii. Ten napodzim bombardoval Izrael a podle USA šlo o tajný jaderný reaktor.

Dohodu s KLDR označuje za přílišný ústupek například bývalý velvyslanec Spojených států při OSN John Bolton.

Kritici zleva zase tvrdí, že dohoda je důkazem možnosti úspěšně vyjednávat a řešit krizi bez použití zbraní.

Sám Bush se hodně odchýlil od svých původních předsevzetí.

Původně tvrdil že se zeměmi osy zla nebude vyjednávat. Na summitu Severoatlantické aliance v Praze v roce 2002 vyzýval k tomu, aby konfrontace s diktátory a boj proti nim byly součástí strategie NATO.

V případě Severní Koreje ale zvítězil pragmatismus a snaha vyhnout se dalšímu ozbrojenému konfliktu ve stínu vlekoucí se války v Iráku.

Severokorejci dnes chtějí dokázat, že to s uzavřením svého jaderného programu výměnou za ekonomickou pomoc myslí vážně. S pompou a před televizními kamerami zbourali chladící věž atomového reaktoru v Jongbjonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy