Americký prezident přijel na předem neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Zastavil se tam cestou do Indie. Je to jeho vůbec první cesta do země, z níž vzešly útoky 11. září na Spojené státy. Má tam strávit pět hodin.
Šéf al-Káidy Usáma bin Ládin na konci roku 2001 po americké invazi uprchl, ale nadále se skrývá v Pákistánu, pravděpodobně blízko afghánské hranice. Ta je od Kábulu vzdálena necelých 300 kilometrů.
Bush po setkání s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím prohlásil, že bin Ládin bude dopaden.
"Není otázkou, zda budou bin Ládin a jeho stoupenci předvedeni před soud, ale kdy se tak stane," řekl prezident.
Přílet na bývalou sovětskou základnu
Americký prezident přistál na bývalé sovětské základně Bagrám, kde má dnes sídlo velení amerických jednotek v Afghánistánu. Do metropole k jednání s Karzáím ho přepravila helikoptéra.
"Je v zájmu Spojených států, aby Afghánistán vybudoval demokracii," řekl Bush novinářům. USA podle něj v Afghánistánu zůstanou, dokud to bude bezpečnostní situace vyžadovat.
Po parlamentních volbách loni v září hnutí Tálibán vystupňovalo své útoky, zejména jih a východ země jsou téměř denně dějištěm atentátů a přestřelek. Častým terčem střelby jsou afghánští policisté a cizinci, kteří v zemi pracují.
Dalšími zastávkami jsou Dillí a Islámábád
Bush se v Kábulu zastavil na své cestě do Indie a Pákistánu. Chce jednat s prezidentem Hamídem Karzáím a navštíví americké vojáky, kterých v zemi působí přibližně 18 tisíc. Americké velvyslanectví v Kábulu i Bílý dům Bushovu návštěvu do poslední chvíle tajily z bezpečnostních důvodů.
Z nejvyšších představitelů USA dosud po roce 2001 navštívili Afghánistán jen ministři zahraničí a opakovaně ministr obrany Donald Rumsfeld.