Rijád - Desetidenní cesta amerického prezidenta George Bushe po Blízkém východě se blíží ke konci. V pondělí přiletěl do Saúdské Arábie, která je pro jeho administrativu jedním z klíčových spojenců. Ve středu své cestování zakončí v Egyptě.
Během svého pobytu v zemích na jižním pobřeží Perského zálivu se Bush snaží, seč může, získat podporu proti zemi, která leží na opačném, severním pobřeží. A která je pro USA pravým opakem spojence: zarytým nepřítelem.
Řeč je samozřejmě o Íránu.
Naváděcí technologie za 123 milionů
Bushova administrativa hodlá posílit své spojence v zálivu i vojensky. V pondělí prezident oznámil Kongresu, že budou Saúdské Arábii prodány laserové naváděcí technologie pro bomby v hodnotě 123 milionů dolarů.
Technologie jsou součástí dodávek zbraní, které by arabským spojencům v regionu měly přinést výzbroj v celkové hodnotě 20 miliard dolarů.
Včera odpoledne přijal prezidenta USA ve svém rijádském paláci saúdský král Abdalláh. Člověk, kterého Bush před časem nazval "čestným mužem."
Rijád je v mnoha směrech vůči Teheránu v opozici. Obává se rozšiřování jeho vlivu, hlavně prostřednictvím šíitských komunit v Iráku a Libanonu (Saúdská Arábie je naopak ve světě považována za hlavního "patrona" sunnitů).
Oba státy jsou mnohaletými rivaly v soutěži o postavení regionálního hegemona, jejich vztahy jsou někdy dokonce s nadsázkou označovány za studenou válku uvnitř islámu.
I když však Saúdská Arábie a další arabské státy z regionu Íránu příliš nedůvěřují, další válku - konkrétně další americký vojenský zásah - si nikdo nepřeje.
- Podívejte se na grafiku: Jak a kam George Bush cestuje
"Saúdská Arábie je sousedem Íránu v zálivu, který je de facto malým jezerem. Máme s Íránem vztahy, komunikujeme s ním. Pokud z jejich strany ucítíme nějakou hrozbu, budeme o tom s nimi mluvit," shrnul obezřetný postoj Rijádu ministr zahraničí Saúd Fajsal.
Bush tvrdě zaútočil na íránský režim v neděli ve své přednášce v metropoli Spojených arabských emirátů Abú Zabí. Označil islámskou republiku za největšího sponzora terorismu a za hrozbu pro celosvětový mír.
Izrael zůstane nejsilnější
Doma v USA ale prezidentovu důvěru v Saúdskou Arábii všichni nesdílejí. Bushe za ni kritizují především neokonzervativní intelektuálové a také organizace podporující Izrael.
Podle nich saúdský režim nejenže nedostatečně bojuje s terorismem a Al-Káidou, ale je v této válce spíše nepřítelem USA.
Prodej zbraní v hodnotě dvaceti miliard napadly proizraelské skupiny a organizace, protože vyzbrojování Saúdské Arábie podle nich znamená nebezpečí pro židovský stát.
Administrativa však potvrdila, že prodej zbraní Saúdské Arábii byl konzultován i s izraelskou vládou. Izraelu mají být údajně prodány lepší technologie a židovský stát si má v oblasti udržet "kvalitativní vojenskou převahu".
Kromě zbraní a Íránu jednal Bush se saúdským králem i o rostoucích cenách ropy, které se dotýkají hranice sta dolarů za barel. Bush chce, aby OPEC přehodnotil své těžební kvóty, a pomohl tak ke snížení cen černého zlata.
Bush svoji cestu zakončí zítřejší návštěvou dalšího arabského spojence: Egypta. S jeho prezidentem Husním Mubarakem se sejde v letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově.