Bush přijel na Blízký východ. Hrozí, že přijde o život?

Martin Novák Martin Novák
9. 1. 2008 14:18
Uvnitř GRAFIKA : Jak to vypadá, když Bush cestuje
Americký prezident vynáší z letadla Air Force One svého oblíbence. Psa Barneyho.
Americký prezident vynáší z letadla Air Force One svého oblíbence. Psa Barneyho. | Foto: Reuters

Washington - Až téměř na závěr svého funkčního období se vypravuje americký prezident George Bush na velké blízkovýchodní turné.

Dnes krátce před polednem místního času přistál na Ben Gurionově lětišti v Tel Avivu.

Po Izraeli se objeví i na území palestinské samosprávy, v Kuvajtu, na Bahrajnu, ve Spojených arabských emirátech, v Saúdské Arábii a na závěr v Egyptě.

Ve funkci prezidenta navštíví s výjimkou Egypta všechny zmíněné země poprvé. Do Izraele a na území palestinské samosprávy zavítal americký prezident naposledy v osobě Billa Clintona před deseti lety.

Co bude Bush na Blízkém východě hledat?

Mírový proces a co s Íránem

Pokusí se přimět Izraelce a Palestince, aby pokračovali v dialogu započatém na listopadovém summitu v Annapolisu a naplnili jeho vizi: uzavřít rámcovou mírovou dohodu do konce tohoto roku.

V jeruzalémském hotelu King David už má prezident připraven župan s vyšitou jmenovkou.
V jeruzalémském hotelu King David už má prezident připraven župan s vyšitou jmenovkou. | Foto: Reuters

V arabských zemích pak hodlá burcovat proti Íránu. Podle svých slov je spojence v Perském zálivu připraven přesvědčit, že i přes nedávnou zprávu amerických zpravodajských služeb je Teherán nadále bezpečnostní hrozbou (zpráva uvádí, že Íránci přerušili práci na atomové bombě už v roce 2003).

Nelehkou práci však budou mít i vojáci a policisté ve všech zmiňovaných zemích. Musejí se postarat o to, aby americký prezident nenašel na Blízkém východě smrt.

Al-Káida už vyzvala k jeho zabití, podle amerického islamisty Adama Gadahna by Arabové měli Bushe "uvítat bombami".

Bezpečnostní složky budou mít mimořádnou pohotovost. Například v Jeruzalémě se očekávají nevídané manévry.

(Článek pokračuje pod grafikou)

Foto: Reuters

 

Jeruzalém ovládnou policisté 

Město "obklíčí" deset tisíc policistů. Oblast kolem hotelu King David, kde Bush přespí v luxusním apartmá, bude zcela uzavřena. Obyvatelé jsou vyzýváni, aby do centra raději příliš nechodili a především nejezdili automobily.

Izraelští policisté ve spolupráci s Američany už několik dní kontrolují i kanály pod městem.

Nebezpečí hrozí i jinde. Kuvajt, Bahrajn, Saúdská Arábie i Egypt jsou státy, kde jsou teroristé aktivní a provedli tam v minulých letech řadu útoků.

Bush mává před nástupem do letadla Air Force One.
Bush mává před nástupem do letadla Air Force One. | Foto: Reuters

V Kuvajtu je velké množství amerických vojáků, na ostrově Bahrajn mají USA námořní základnu.

Až se prezidentovo letadlo 16. ledna zvedne z letiště na Sinaji, kde se uskuteční poslední schůzka s egyptským prezidentem Husním Mubarakem, lidé mající na starost Bushovo bezpečí si nepochybně oddechnou.

Podobně jako vloni po jeho návštěvě obdobně rizikového Pákistánu.

Výrazné diplomatické výsledky se od cesty ovšem nečekají. Ačkoliv palestinsko-izraelské vyjednávání pokračuje, obě strany se navzájem častují stížnostmi.

Nic převratného se nečeká

Podle Izraele Palestinci nezastavili ostřelování jejich území, Palestincům se zase nelíbí rozhodnutí izraelské vlády rozšiřovat výstavbu domů pro Židy ve východním Jeruzalémě a na západním břehu Jordánu.

Bush se sejde s izraelským premiérem Ehudem Olmertem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem odděleně. Třístranná schůzka se konat nebude.

Bush bude přesvědčovat své arabské spojence, že Írán a jeho prezident Mahmúd Ahmadínežád je pro region nadále hrozbou.
Bush bude přesvědčovat své arabské spojence, že Írán a jeho prezident Mahmúd Ahmadínežád je pro region nadále hrozbou. | Foto: Reuters

Ani v dalších fázích cesty nemá dojít k žádným zásadním prohlášením.

"Bush i jeho poradci hovoří o cílech cesty záměrně vágně. Dopředu nepřipouštějí žádné průlomy nebo ani pokrok v čemkoliv," napsal analytik agentury Reuters Matt Spetalnick.

V Izraeli je Bush vítán jako spřátelený politik. Nestojí o něj jen příznivci krajní pravice, kteří mu zazlívají nedávnou kritiku rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu.

Hamás a Írán: Ať zůstane raději doma

Írán a palestinský Hamás označily jeho cestu za "propagandu" a "vměšování se do vnitřních záležitostí zemí v regionu".

Americký prezident dal najevo, že setkání s arabskými politiky je namířeno především proti Íránu a že do Izraele přijede demonstrovat pokračující americkou podporu židovskému státu.

"Pokud Írán napadne Izrael, Spojené státy budou svého spojence bránit. Bez nějakých ale, jestli či možná," řekl před cestou v rozhovoru pro izraelskou televizi.

 

Právě se děje

Další zprávy