Pod tlakem zákonodárců i veřejnosti se tak rozhodl změnit své dosavadní stanovisko. Až dosud takový zákon odmítal s odůvodněním, že by nepřijatelně omezoval bezpečnostní síly a zpravodajské služby.
Obě komory Kongresu se však včera dokázaly dohodnout na kompromisním znění zákona a Bushovi by tak zbyla pouze možnost předlohu vetovat, což by ho vystavilo do nepříjemného světla. Bushův souhlas se zákonem je podle zpravodaje BBC velkou porážkou především pro viceprezidenta Cheneyho, který před hlasováním obvolával republikánské zákonodárce a přesvědčoval je, aby zákon nepodpořili.
"Dosáhli jsme společného cíle, jímž je ještě jasněji ukázat celému světu, že tato vláda nepraktikuje mučení a že dodržujeme mezinárodní konvence proti mučení, ať už doma nebo v zahraničí," řekl Bush na společné tiskové konferenci s předkladatelem zákona, arizonským senátorem Johnem McCainem.
Zákon má napravit pověst USA
Stoupenci zákona ho obhajovali tím, že napraví aspoň trochu reputaci Spojených států ve světě. Ta byla poškozena zprávami o mučení vězňů v Afghánistánu a Iráku a v poslední době také informacemi o přepravování podezřelých teroristů do tajných vězení, kde s nimi mělo být krutě zacházeno při výsleších.
PŘEČTĚTE SI: Štrasburk: CIA unášela lidi? Věrohodné
"Poslali jsme do světa vzkaz, že nejsme jako teroristé," řekl s uspokojením republikánský senátor McCain, který sám upadl v průběhu vietnamské války do zajetí, kde byl mučen.
Sněmovna reprezentantů ve středu večer poměrem hlasů 308 ku 122 podpořila dodatek navržený McCainem, který zakazuje kruté, nelidské nebo ponižující zacházení s vězni ve vojenské vazbě. Dodatek je připojen k zákonu o rozpočtu ministerstva obrany. Horní komora Kongresu Senát už s dodatkem souhlasila dříve.