Washington - Ačkoliv George Bush stále sedí v Bílém domě a je tedy pořád "nejmocnějším mužem na světě", jeho vliv je den ode dne menší.
Američané používají pro politika, který de facto pouze čeká, až bude vystřídán, a jehož moc je minimální, výraz "lame duck" (doslova chromá kachna). A právě takovou kachnou je nyní i George Bush mladší.
Takřka nikdo se o něj už vlastně nezajímá. USA budou mít brzy nového prezidenta, Kongres ovládají demokraté a Bushova popularita je nejhorší mezi americkými prezidenty v historii.
Během jeho cesty do Evropy tento týden se dokonce neukázali ani jeho obvyklí "fanoušci" z řad protiválečných demonstrantů. Bush cestoval potichu a takřka anonymně.
Čtěte také: Bush se loučí s Evropou, která ho neměla a nemá ráda
Sever proti Afghánistánu
Na veřejnosti se s ním téměř neobjevuje ani republikánský prezidentský kandidát John McCain.
Srovnání s bývalou demokratickou uchazečkou Hillary Clintonovou, která svého muže Billa v kampani zaměstnala na plný úvazek, dává Bushově neviditelnosti teprve to správné měřítko.
Jeho politika je podle průzkumů považována za katastrofální doma i v zahraničí.
Prezident tak zavrhl přítomnost a místo toho se ve svých projevech začal obracet do minulosti. Boj s terorismem a invaze do Iráku a Afghánistánu srovnává s válkou Severu proti Jihu, se zápolením s nacismem a bojem proti komunismu.
Bushova blízkovýchodní utopie
Ještě když se ho v prosinci 2003 reportér listu Washington Post Bob Woodward ptal, jak bude historie soudit Irák, odpověděl: „Historie? Nevíme. Budeme všichni mrtví."
Několik měsíců před vyklizením Oválné pracovny ho však jeho místo v dějinách zajímá mnohem více.
"Představte si, že by americký prezident stál před padesáti lety před první absolventskou třídou této akademie a řekl by kadetům, že na konci dvacátého století už nebude Sovětský svaz, komunismus bude zdiskreditován a velká většina světových národů bude demokraciemi," citoval stejný deník z prezidentova projevu na letecké akademii v Coloradu před dvěma týdny.
Podle Bushe budou Afghánistán a Irák v budoucnu klidnými demokraciemi, terorismus přestane existovat a Palestinci a Izraelci budou žít vedle sebe v míru.
Čtěte také: Bush: Mrzí mě, že vstoupím do historie jako válečník
Historici proti Bushovi
Sami historici však o jeho pozitivním odkazu velmi pochybují. Server History News Network jich letos na jaře oslovil 109 a pouze dva z nich hodnotili Bushe pozitivně, většina ho naopak označila za „toho vůbec nejhoršího prezidenta".
Nepochopen však bývalý texaský guvernér zřejmě zůstane především v regionu, který se snažil změnit: na Blízkém východě.
"Vůdci, kteří nečtou historii, mají sklon konat stejné chyby jako jejich předchůdci," napsala o Bushovi na svém webu dubajská televize Al-Arabíja.
"Bush, který údajně vystudoval historii na Yale, určitě nestudoval historii tohoto regionu nebo specificky historii Iráku. Pokud by tak učinil, nikdy by na něj nezaútočil a nezačal ho okupovat."